Reklama

"Wszystkich Świętych" inne niż wszystkie

Dziś "Wszystkich Świętych". Dzień, kiedy Polacy masowo ruszają na cmentarze, gdzie spoczywają najbliżsi. W tym roku ze względu na pandemię cmentarze są pawie puste

Groby, jak co roku ozdobione żywymi i sztucznymi kwitami, a między nimi mnóstwo palących się zniczy. W tym względzie wszystko wygląda jak dotychczas. No chyba, że ktoś planował robienie porządków na cmentarzu na sobotę. W piątek po południu, w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 została podjęta decyzja o zamknięciu na trzy dni cmentarzy w całej Polsce.

Jeszcze w piątek do późnych godzin panował na nekropoliach duży ruch. Jedni krzątali się przy porządkowaniu, inni chcieli zostawić znicze i wiązanki zakupione wcześniej, a jeszcze inni po prostu pomodlić się nad grobem bliskiej osoby.

Reklama

Trwa drugi dzień kwarantanny na cmentarzach. Zwrot "zamknięty cmentarz", nie oznacza wcale, że na furtkach wejściowych pojawiły się kłódki.Dlatego w wielu miejscach można spotkać pojedyncze osoby, które jednak postanowiły, że tego dnia na cmentarz przyjdą choć nabożeństw nie ma. Zapowiadane wcześniej msze św. zostały odwołane, ewentualnie przeniesione do kościołów. W niektórych parafiach nabożeństwa na cmentarzach mają być odprawiane po tym jak minie nakaz ich zamknięcia, czyli od wtorku. Może to być szansa również dla handlowców, że jeszcze wtedy uda im się sprzedać przynajmniej jakąś część tego, czego nie udało się sprzedać przed sobotą.

O ile dla żyjących ważne wydają się piękne nagrobki, kolorowe kwiatki i znicze, to dla zmarłych najważniejsza pozostaje już tylko modlitwa. Kościół ciągle o tym przypomina, Szczególnym darem dla zmarłych jest odpust zupełny, który w normalnych warunkach można uzyskać od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz oraz modląc się za nich. Czasy nie są normalne.A nawiedzenie cmentarzy 1 i 2 listopada praktycznie niemożliwe. Już wcześniej przewidziała to Stolic Apostolska. - Ze względu na pandemię Stolica Apostolska przedłużyła możliwość uzyskania odpustu. By uzyskać odpust należy przyjąć Komunię św., nawiedzić cmentarz, pomodlić się za zmarłych, pomodlić się w intencjach Ojca św., wyzbyć się przywiązania  do grzechu. Osoby starsze i chore mogą taki odpust uzyskać przebywając w domu i modląc się za zmarłych a Komunię św. przyjmą w dogodnym czasie - wyjaśnia ks. kan. Stanisław Chodźko, dziekan dekanatu ryckiego.

Reklama

W Rykach od wtorku do soboty na cmentarzu będą odprawiane Msze św. wypominkowe o godz. 8.00. - By umożliwić osobom pracującym zyskanie odpustu na cmentarzu i dokonać poświęcenia nowych pomników, za tydzień w niedzielę odprawimy o godz. 12.00 Mszę św. wypominkową na cmentarzu i dokonamy poświęcenia pomników - informuje ks. Stanisław.

 

 

 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości