Łupem rabusia padły pierścionki i obrączki złożone przed ołtarzem jako dziękczynne wotum Bogu. Proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach straty szacuje na 15 tys. zł. Sprawców szuka policja
O zuchwałej kradzieży parafianie dowiedzieli się podczas niedzielnych mszy. Proboszcz zwrócił się o pomoc do wiernych. - Niestety nie mamy wykazu ani opisu skradzionych rzeczy - mówi ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Stąd pomysł, żeby zaapelować do osób, które w przeszłości ofiarowały wota, aby sprawdziły czy nadal są w gablotach. Jeżeli nie, to żeby zgłosiły się do zakrystii. - Może ktoś ma zdjęcia np. ze ślubu, gdzie widać co znajduje się w gablotach - podkreśla proboszcz.
Gabloty były umieszczone przy bocznym ołtarzu Matki Boskiej Śnieżnej. Znajdują się w nich drobne emblematy wykonane ze złota, lub innego kruszcu: medaliki, obrączki, różańce i inne tego typu przedmioty. Od dziesiątek lat wisiały po obu stronach czczonego przez parafian obrazu. Dewocjonalia znajdowały się pod kluczem, ale według nieoficjalnych informacji, zamek w jednej z gablot mógł być uszkodzony. Być może dlatego otwarcie szafki nie stwarzało złodziejowi większego problemu.
Straty zostały oszacowane na 15 tys. zł.
Więcej w papierowym wydaniu Twojego Głosu
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Może sam wyprowadził a teraz mówi , że ukradli
jak zawsze sirotki księża , cenniki potrafią ustalać ,spisywać po kolędach, zapisywać kto gdzie , z kim i jak sprawozdania w księgach ale pilnowaclub zabezpieczać ,ubezpieczać i mieć spis dobytku w kościele to nie , bo po co jak z niczego sa nierozliczani , bhp i ppoż tez zawsze u nich kuleje
Proszę nie obrażać no chyba że macie nakaz z Żoliborza. Kraść w Kościół to coś okropnego i obrzydliwego . Powinni ich złapać i koniecznie wychłostać
A więc i nasza Matka Boska doczekała się "podziękowania" od ludzi. Zuchwalstwo i brak bojaźni Bożej rozprzestrzenia się ja korona wirus...
a co to za różnica dom czy kościół dla złodzieja
Pewnie czytali BIBLIĘ i wzięli przykład: Księga Wyjścia 12, 36. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im. I w ten sposób [Izraelici] złupili Egipcjan.
Podpisał byś się
NAJLEPIEJ TO ZWALAĆ NA NOWEGO PROBOSZCZA WREŚCIE DOSTALIŚMY DOBREGO CZŁOWIEKA NA PROBOSZCZA PROSZĘ PRZYPOMNOĆ SOBIE CO ROBIŁ POPRZEDNI PROBOSZCZ AFERA ZA AFERĄ
Jak dla mnie niedopilnowanie kościoła do tego doprowadziło.Skoro wiedzieli że są cenne rzeczy,przedmioty to chyba się ich pilnuje,zabezpiecza a nie ,,możliwe że zamek był uszkodzony".
Nie no muszę wrócić, bo mnie krew jasna zalewa. "dziękczynne wotum Bogu" to biżuteria, ja Cię kręcę w obie ręce. Kto takie wotum daje dla Boga, który tego nigdy nie założy, a po drugie kto w imieniu Boga skarb za 15 kafli odbiera? Panie zlituj się, bo niewiedza co czynią. Dobre, uczciwe, pomocne życie to wotum dla Boga. Każdy dobry uczynek jest bardziej cenny od pierścienia. Proboszczu nie wiesz? Przynajmniej grzechy darczyńca ma odpuszczone?
Może sam wyprowadził a teraz mówi , że ukradli
jak zawsze sirotki księża , cenniki potrafią ustalać ,spisywać po kolędach, zapisywać kto gdzie , z kim i jak sprawozdania w księgach ale pilnowaclub zabezpieczać ,ubezpieczać i mieć spis dobytku w kościele to nie , bo po co jak z niczego sa nierozliczani , bhp i ppoż tez zawsze u nich kuleje
Proszę nie obrażać no chyba że macie nakaz z Żoliborza. Kraść w Kościół to coś okropnego i obrzydliwego . Powinni ich złapać i koniecznie wychłostać