Reklama

Zmarł ks. Wincenty Płudowski, były wieloletni proboszcz parafii w Leopoldowie

Wczoraj, 2 lutego odszedł do Pana, ks. Wincenty Płudowski, były proboszcz m.in. parafii w Pawłowicach i Leopoldowie

Posługę w Leopoldowie ks. Płudowski rozpoczął 30 lipca 1984 roku. Przeszedł z parafii Pawłowice (obecnie Piotrowice). W Leopoldowie posługiwał do 7 sierpnia 2004 roku. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu koło Siedlec. Zmarł wczoraj wieczorem. 2 stycznia skończył 89 lat. - Dożył pięknego wieku. Odszedł w spokoju. Już od jakiegoś czasu modlił się do Boga, żeby zabrał go do siebie. Mówił: "I tak już wystarczająco długo żyję" - opowiada ks. Jarosław Rękawek, dyrektor Domu Księży Emerytów i kurator chorych i starszych kapłanów w diecezji siedleckiej.

Pogrzeb ks. Wincentego zaplanowany jest w sobotę. Nie est jeszcze ustalona dokładna godzina. Prawdopodobnie będzie to 12 lub 13. Ks. Wincenty zostanie pochowany w swojej rodzinnej parafii w Zbuczynie. - Jako wspólnota parafialna, prośmy w naszych modlitwach o dar życia wiecznego dla zmarłego - apeluje ks. Andrzej Polak, obecny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie.

Reklama

Pierwszy kościół drewniany, mający początkowo status świątyni rektoralnej należącej do parafii w Rykach zaczęto budować 9 lipca 1933 roku. Biskupem diecezjalnym był wówczas ks. bp Henryk Przeździecki. Budowie świątyni i plebanii przewodniczył rektor kościoła - ks. Franciszek Ołdakowski, .

We wrześniu 1947 roku do Leopoldowa przybył ks. Tadeusz Drozdowski. Kapłan ten położył ogromne zasługi w organizowaniu parafii i jej zagospodarowaniu. Z jego osobą łączy się przekształcenie rektoratu w Leopoldowie w nową parafię Wniebowzięcia NMP.

Reklama

Parafia w Leopoldowie została erygowana przez ks. bpa Ignacego Świrskiego w 1948 roku. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Tadeusz Drozdowski. Zmarł w 1981 roku w Bielsku-Białej. Zgodnie z jego życzeniem został pochowany na cmentarzu w Leopoldowie.

Posługę kapłańską w parafii po ks. Drozdowskim przejął ks. Stefan Szczotkarz, który duszpasterzował tylko pół roku. Po nim przez 6 lat pracował w parafii ks. Jan Jakubik.

28 sierpnia 1958 r. ponownie do Leopoldowa powrócił ks. Franciszek Ołdakowski (w latach 1936-47 pełnił tu posługę rektorską). Duszpasterzował do 1984 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Wtedy proboszczem został mianowany ks. Wincenty Płudowski. Posługując w parafii wyposażał nowy kościół i jego otocznie oraz wybudował obecną murowana plebanię. Za jego duszpasterzowania parafia w Leopoldowie w 1997 r. otrzymała wikariusza. Pierwszym wikariuszem był ks. Zbigniew Nikoniuk. W 2004 r. ks. Płudowski przeszedł na emeryturę. Zamieszkał w diecezjalnym Domu Księży Emerytów.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości