Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w federacji ćwiczeń ŻELAZNY OBROŃCA-25. Mieszkańcy powiatu ryckiego powinni liczyć się ze wzmożonym ruchem wojskowych kolumn na drogach regionu.
Na pierwszym etapie ćwiczenia żołnierze 2 LBOT wspierają 18 Dywizję Zmechanizowaną: zabezpieczają przejazdy transportów operacyjnych, prowadzą działania rozpoznawcze i przeciwhybrydowe oraz umożliwiają swobodę manewru wojsk. Działania w stałym rejonie odpowiedzialności mają przyspieszyć dotarcie wojsk operacyjnych do wyznaczonych rejonów.
Od połowy sierpnia do końca września na drogach całej Polski – także w powiecie ryckim – będą przemieszczały się kolumny wojsk. Przejazdy zabezpiecza Żandarmeria Wojskowa oraz pododdziały regulacji ruchu, przy współpracy z Policją i władzami lokalnymi. Służby apelują o ostrożną jazdę, dostosowanie się do poleceń oraz powstrzymanie się od publikowania zdjęć, nagrań, lokalizacji i terminów wojskowych przejazdów i lotów.
W ŻELAZNYM OBROŃCY-25 uczestniczy około 30 tysięcy żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz sojusznicy z NATO. Celem jest sprawdzenie zdolności do wspólnych działań obronnych w środowisku wielodomenowym: ląd, powietrze, morze i cyberprzestrzeń. Jak zaznacza kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT, ćwiczenie to kluczowy sprawdzian gotowości i współdziałania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze