Reklama

ZUS przedłuża zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół przedłużony do 24 maja. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci

Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą być otwierane. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego takiej placówki, podjęta we współpracy z sanepidem, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie oraz po konsultacji z rodzicami.

- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, to rodzice nadal będą mogli wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, dodatkowy zasiłek opiekuńczy również będzie im przysługiwał. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wydłuża okres korzystania z zasiłku do 24 maja - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS-u.

Reklama

Z wnioskiem o zasiłek pracownik powinien wystąpić do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do ZUS. Wzór oświadczenia potrzebny do wypłaty zasiłku jest na stronie internetowej www.zus.pl. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości