Hrubieszów, Biłgoraj, Chełm i Tomaszów Lubelski znajdą się na mapie tegorocznych spotkań w ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenia potrwają od maja do czerwca i mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom w uzyskaniu informacji o dostępnych formach wsparcia.
Hasło tegorocznej edycji to „Wsparcie na każdym etapie życia”. Organizatorzy mówią, że inicjatywa ma służyć nie tylko przekazywaniu informacji, ale także integracji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z partnerami przygotował poradnik „Wsparcie na każdym etapie życia. Przewodnik dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów”. Publikacja prowadzi czytelnika przez kolejne etapy życia – od niemowlęctwa, przez okres nauki, aż po dorosłość i późniejsze lata.
W każdym rozdziale opisano m.in.:
Przewodnik jest dostępny w formacie PDF na stronie zus.pl.
Pierwsze wydarzenie w regionie odbędzie się w Hrubieszowie. Spotkanie zaplanowano na 15 maja w godz. 10:00–13:00 w tamtejszym inspektoracie ZUS.
W programie przewidziano wystąpienia przedstawicieli:
Uczestnicy spotkania skorzystają też z indywidualnych konsultacji z ekspertami ZUS i NFZ.
Do końca maja w inspektoracie będzie prezentowana wystawa prac plastycznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Kolejne spotkanie przewidziano na 19 maja w Biłgoraju. Przedstawiciele ZUS pojawią się w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Wira Bartoszewskiego 10.
W godzinach 10:00–12:00 będą udzielać indywidualnych porad dotyczących świadczeń i możliwości wsparcia.
W Biłgoraju główny nacisk zostanie położony na temat edukacji oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, w tym młodzieży szkolnej.
21 maja Dni Osób z Niepełnosprawnościami trafią do Chełma. W inspektoracie ZUS przy ul. Piłsudskiego 12 zaplanowano konsultacje w godzinach 10:00–13:00.
Wezmą w nich udział przedstawiciele:
W holu głównym inspektoratu będzie można zobaczyć wystawę prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rejowcu.
Chełm ponownie stanie się miejscem spotkań mieszkańców z instytucjami, które zajmują się dostępnością usług i wsparciem społecznym.
Ostatnie wydarzenie w regionie zaplanowano w Tomaszowie Lubelskim 28 maja.
W Lokalnym Centrum Wspierająco-Aktywizującym przy ul. Mickiewicza 1 odbędzie się prelekcja ZUS dotycząca świadczeń oraz indywidualne konsultacje z ekspertami.
W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele:
Tomaszów Lubelski zmieni się tego dnia w lokalny punkt informacji o dostępnych formach wsparcia.
Dni Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się w całej Polsce i potrwają do końca czerwca. Harmonogram wydarzeń jest na bieżąco aktualizowany.
Współorganizatorami akcji są m.in. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, NFZ oraz Rzecznik Praw Pacjenta.
Celem inicjatywy jest przekazanie rzetelnej wiedzy i ułatwienie dostępu do realnej pomocy osobom, które na co dzień mierzą się z różnymi ograniczeniami zdrowotnymi i społecznymi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze