Reklama

Alarm w szkole. Ewakuacja uczniów

Tuż przed 10 na plac Zespołu Placówek Oświatowych w Leopoldowie wjechał wóz strażacki. Chwilę później rozległ się głośny dźwięk dzwonka. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły w pośpiechu zaczęli opuszczać budynek

Około 160 uczniów w tym kilkudziesięcioro przedszkolaków pod nadzorem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach musiało dziś w trakcie lekcji opuścić budynek szkoły. Uczniowie byli zdyscyplinowani. Chwilę później wszyscy znaleźli się w bezpiecznym miejscu, na szkolnym boisku. Na szczęście tym razem były to tylko ćwiczenia. - Co roku przeprowadzamy taka próbna ewakuację, żeby przypomnieć jej zasady zwłaszcza nowym uczniom, jak należy zachować się, gdyby naprawdę doszło do jakiegoś zdarzenia wymagającego opuszczenia budynku - mówi Małgorzata Jaszczyk, dyrektor ZPO w Leopoldowie.

To nie jedyna placówka w naszym powiecie, która w tym czasie organizuje takie szkolenie. W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać co najmniej raz na rok w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

Reklama

- Nasza szkoła jest bezpieczna, na bieżąco przeprowadzamy wymagane przeglądy, więc mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy, niemniej jednak warto prewencyjnie przećwiczyć zasady ewakuacji - zaznacza pani dyrektor. Dzisiejsza akcja przebiegła bardzo sprawnie. - Pewnie z racji tego, że organizujemy takie zajęcia cyklicznie. Uczniowie znają już kierunki ewakuacji, wiedzą gdzie mają się ewakuować. Wszystko przebiegło prawidłowo. Zawsze zapraszamy na takie ćwiczenie straż. Jesteśmy też w stałym kontakcie z naszą miejscową strażą ochotniczą. Druhowie chętnie przyjeżdżają do nas na różnego typu prelekcje. Uważam, że nasza młodzież jest za pan brat, jeżeli chodzi o wiedzę przeciwpożarową - oznajmia Małgorzata Jaszczyk. I oby nigdy nie trzeba było tego sprawdzać podczas realnego zagrożenia.

Obowiązki i organizacja działania podczas ewakuacji w szkole

Reklama

Dyrektor szkoły

  • Podejmuje decyzję o ewakuacji.
  • Nakazuje ogłoszenie alarmu i powiadomienie specjalistycznych służb ratowniczych.
  • Organizuje i kieruje akcją ratowniczą (ewakuacją).
  • Określa miejsce ewakuacji ludzi i ewakuowanego mienia.
  • Wprowadza zakaz wejścia i wjazdu na teren szkoły.
  • Nakazuje uruchomienie elementów zabezpieczenia procesu ewakuacji, w szczególności: otwarcie wyjść ewakuacyjnych, ochronę dokumentacji szkoły, wyłączenie zasilania instalacji elektrycznej.
  • Współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi.

Sekretariat szkoły

Zgodnie z decyzją Dyrektora szkoły.

  • Alarmuje niezwłocznie osoby będące w obiekcie szkoły i strefie zagrożenia.
  • Wzywa Państwową Straż Pożarną 998 – zgłasza zagrożenie pożarowe.
  • Powiadamia konserwatora, woźne i personel pomocniczy szkoły.
  • Nadzoruje zabezpieczenie (ewakuację) ważnego mienia, dokumentów, urządzeń, pieczęci itp.

Konserwator:

  • Wyłącza główne zasilanie elektryczne obiektu i składa meldunek o wykonaniu zadania kierującemu ewakuacją.

Personel techniczny (woźne, sprzątaczki)

  • Wstrzymuje wejście na teren szkoły.
  • Otwiera pozostałe drzwi ewakuacyjne szkoły.

Nauczyciele:

  • Odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów, z którymi mają lekcję w momencie wszczęcia  alarmu. Nie oddalają się od swojej grupy pod żadnym pozorem i są bezwzględni  w egzekwowaniu posłuchu i dyscypliny.
  • Przez chwilę – oczekują przy uchylonych drzwiach klasowych  na przekazywaną sygnałem alarmowym informację  o rodzaju i miejscu zagrożenia.
  • Nakazują uczniom pozostawienie wszystkich rzeczy osobistych w klasie (teczki, zeszyty).
  • Dokonują przeliczenia uczniów przed opuszczeniem klasy i wyprowadzają ich parami na miejsce ewakuacji zabierając tylko dziennik lekcyjny.
  • W wyznaczonym miejscu ewakuacji ponownie sprawdzają obecność uczniów, po czym niezwłocznie przekazują informacje o stanie osobowym uczniów Dyrektorowi Szkoły – o wszelkich różnicach powiadamiają kierującego ewakuacją.
  • Nauczyciele przebywający w pokoju nauczycielskim, którzy nie mają lekcji zabierają pozostałe dzienniki lekcyjne, przechodzą w kierunku poszczególnych wyjść ewakuacyjnych i pomagają  w akcji ewakuacyjnej.

Uczniowie

Każdy uczeń przebywający w klasie na zajęciach lekcyjnych, po usłyszeniu alarmu ewakuacyjnego powinien bezwzględnie dostosować się do poleceń nauczyciela, w tym:

  • ustawić się w sposób uporządkowany (dwuszereg) w kierunku wyjścia z klasy,
  • na polecenie nauczyciela, bez paniki, żwawym krokiem (nie biegiem) w sposób uporządkowany udać się do wyjścia ewakuacyjnego,
  • niezwłocznie zgłaszać nauczycielowi o przypadkach szczególnych, np.: przekazać znane informacje o uczniach przebywających poza klasą (np. w toalecie), zgłaszać natychmiastowo przypadki zasłabnięcia, omdlenia itp.,
  • po wyjściu z obiektu szkoły ustawiać się w uporządkowanym szyku w miejscu ewakuacji.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości