Tysiące osób spędziły najkrótszą noc w roku w Bobrownikach, gdzie po raz kolejny rozpalono wielkie sobótkowe ognisko
„Sobótka nad Wieprzem” to wydarzenie nawiązujące do dawnych zwyczajów związanych z nocą świętojańską. - Chcemy przypomnieć tradycje związane z przesileniem letnim, m.in. wicie i puszczanie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz palenie sobótkowych ognisk - mówi Donata Łukasiak, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Rykach.
Jedną z głównych atrakcji wydarzenia było ognisko rozpalane w Bobrownikach raz w roku, które organizatorzy określają jako jedno z największych w Polsce.
Noc świętojańska wywodzi się z dawnych obrzędów związanych z przesileniem letnim. Dla Słowian był to czas wspólnego świętowania, zabaw i rytuałów. Do tych zwyczajów nawiązano również podczas tegorocznej imprezy w Bobrownikach.
Na scenie wystąpili lokalni artyści, a po zmroku publiczność obejrzała pokaz Teatru Ognia. Wieczorną część wydarzenia uświetnił koncert zespołu „Pudzian Band”. Do wspólnej zabawy zaprosił także zespół „Cash”.
Organizatorem „Sobótki” było Centrum Kultury i Sportu w Rykach oraz gmina Ryki, we współpracy z sołectwem Bobrowniki, OSP w Bobrownikach i Sędowicach, Zespołem Placówek Oświatowych w Bobrownikach, KGW w Bobrownikach oraz Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze