Reklama

Ekumenicznie na cmentarzu fortecznym

Trzy lata porządkowania zabytkowego cmentarza fortecznego w Dęblinie przynoszą efekty. Ekumeniczna modlitwa za zmarłych odpowiedzialna przez duchownych różnych wyznań zgromadziła wielu mieszkańców. To niezwykłe miejsce pamięci żołnierzy i pracowników twierdzy odzyskuje dawną godność dzięki wspólnej trosce.

Za zmarłych spoczywających na cmentarzu modlili się przedstawiciele trzech wyznań: prawosławnego, rzymskokatolickiego oraz ewangelicko-augsburskiego. Duchownych zaprosił inicjator porządkowania zabytkowego cmentarza, historyk Jarosław Frąckiewicz, a ekumeniczna modlitwa zgromadziła kilkadziesiąt osób.

Cmentarz forteczny kryje szczątki m.in. żołnierzy dęblińskiej twierdzy i jej pracowników, ale też poległych żołnierzy z czasów pierwszej wojny światowej.

Prace porządkowe przy cmentarzu rozpoczęły się trzy lata temu i od tego czasu postępowały etapami. Obecnie niemal cały jego obszar został uporządkowany. Część nagrobków udało się oczyścić i złożyć w jedną całość, choć wiele z nich wciąż nosi ślady zniszczeń.

Źródło: Materiały własne - twojglos.pl Aktualizacja: 10/05/2026 20:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości