Reklama

Inscenizacja o bł. Paulinie Jaricot w Leopoldowie. Goście przyjechali nawet z Białej Podlaskiej

Kilkunastu aktorów z parafii w Leopoldowie wystawiło spektakl poświęcony błogosławionej Paulinie Jaricot – założycielce Żywego Różańca, którego 200-lecie obchodzono podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Na przedstawienie przyjechały osoby nie tylko z okolicznych miejscowości, ale nawet z Białej Podlaskiej.

Nie biografia, lecz żywe spotkanie

Spektakl przygotowany przez Koło Stowarzyszenia Misyjnego KSM Leopoldów nie był klasycznym przedstawieniem historycznym. Scenariusz napisany specjalnie na tę okazję przez ks. dr. Jacka Jaśkowskiego łączył historię błogosławionej z czasami współczesnymi – bohaterka, symbolicznie „łącząc się z nieba”, opowiadała młodym widzom o swoim życiu i postawie, którą wciąż można naśladować.

Pomysłodawcą i głównym wsparciem całego przedsięwzięcia był ks. kan. Andrzej Polak, proboszcz parafii w Leopoldowie. Z jego inicjatywy powstało samo wydarzenie i możliwość kilkutygodniowych przygotowań, bez których ten spektakl po prostu by się nie odbył.

Reklama

Amatorzy, którzy porwali publiczność

Na scenie stanęło kilkunastu aktorów. W spektaklu wystąpili: Agnieszka Pacuszka, Monika Sala, Józef Piecek, Wojciech Smrokowski, Kuba Kępka oraz Ewa Sikora. Za oprawę muzyczną – w tym autorską pieśń o błogosławionej Paulinie – odpowiadał Dariusz Kowalski wraz z chórzystami. Organizacyjnie wydarzenie wspierali Julia Kostuch i Jacek Gral.

Relikwie i zdjęcia z Lyonu

Po inscenizacji widzowie obejrzeli prezentację fotografii z pielgrzymki do Lyonu, którą ks. proboszcz odbył tydzień wcześniej, odwiedzając miejsca związane z życiem błogosławionej. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem relikwiami bł. Pauliny Jaricot – przechowywanymi w leopoldowskim kościele od 7 października 2025 roku.

Reklama

Przyjechali z daleka

Organizatorów szczególnie wzruszył zasięg wydarzenia. Obok wiernych z miejscowej parafii w kościele zjawili się goście z Nepl koło Terespola oraz z Białej Podlaskiej. Według słów organizatorów widok wypełnionej świątyni był „najpiękniejszą nagrodą za tygodnie przygotowań”.

Wydarzenie wpisuje się w ogólnokościelne obchody jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca – dzieła, które bł. Paulina Jaricot zapoczątkowała we Francji w 1826 roku i które do dziś skupia miliony wiernych na całym świecie.

Fot: KSM Leopoldów

Źródło: KSM Leopoldów
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości