Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, zwiększając je o 5,3%. Nowe minimalne emerytury, renty i dodatki zaczynają obowiązywać od marca, a cały proces odbywa się automatycznie. Dowiedz się, jak ZUS wylicza podwyżki i jakie kwoty będą obowiązywać.
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzrosną w związku z coroczną waloryzacją. Podwyżka wyniesie 5,3% i zostanie naliczona automatycznie, bez potrzeby składania wniosku.
- Waloryzacja zawsze odbywa się z urzędu dla wszystkich uprawnionych. Każdy emeryt i rencista otrzyma pocztą decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Taką informację znajdzie także na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych eZUS - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Waloryzacja polega na pomnożeniu świadczenia brutto z lutego przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 105,3%. Przykładowo emerytura w wysokości 4000 zł brutto wzrośnie o 212 zł. Wysokość wskaźnika zależy od inflacji dla gospodarstw emeryckich w poprzednim roku oraz w części od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Od marca minimalne świadczenia będą wynosić:
Waloryzacja obejmuje też dodatki do emerytur i rent. Od marca będą one wynosiły:
Fot: AdobeStock
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze