Zabytkowa figura Jezusa na rogu ulic Poniatowskiego i Szkolnej w Rykach jeszcze w tym miesiącu może wyglądać jak nowa
Prace renowacyjne rozpoczęły się parę tygodni temu. Wszystko musi być zrobione zgodnie ze sztuką konserwatorską. - To trudna i mozolna praca - przyznaje Marcin Jańczuk. Nie da się niczego przyspieszyć. Wykorzystywane środki chemiczne muszą działać w odpowiednim czasie. - Konserwacja nie polega na tym, że zajmujemy się tylko estetyką zewnętrzną, żeby ładnie wyglądało, ale na tym, aby tak wzmocnić rzeźbę, żeby przetrwała kolejne stulecia - podkreśla konserwator.
Okazją do gruntownej renowacji zabytku jest rewitalizacja skweru przy ul. Szkolnej i Poniatowskiego. Takie plany miał ś.p. ks. Krzysztof Czyrka, który zwrócił się do lubelskiej firmy o przygotowanie planu odnowienia rzeźby. - Dostarczyłam opracowanie, ale ks. proboszcz już nie zdążył tego zrealizować - wspomina Monika Konkolewska, właścicielka pracowni, która zajmuje się odnowieniem ryckiej rzeźby. Teraz z ofertą zwrócił się samorząd. Koszt renowacji zabytku wyniesie ponad 36 tys. zł. - To cenny zabytek dla naszego miasta - mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Wykonana z piaskowca XVIII-wieczna rzeźba nie najlepiej prezentowała się w centralnym miejscu Ryk. 10 tys. zł zadeklarował dołożyć proboszcz ryckiej parafii.
O tym na jakim etapie jest konserwacja rzeźby, co udało się odkryć konserwatorom przeczytacie w jutrzejszym wydaniu papierowym "Twojego Głosu"
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
A potem i tak go ktoś pomaluje farbą, tak jak miało już to miejsce. Podobnie jak figury z piaskowca w kościele.
Chyba bez tych kiczowatych malunkow prezentuje sie duzo lepiej i wyglada jak jakas starozytna rzezba. Moze niech jej nie maluja, bedzie tylko zabezpiecza od wilgoci. Bedzie wygladac jak zabytek z czasow antycznych.
Nie, nigdy nie będzie wyglądać jak "antyk". Proponuję dokonać przeglądu przykładowych rzeźb sztuki starożytnej. Nawet nie będzie wyglądała jak rzeźba renesansowa.
To piekna rzezba od dziecinstwa zawsze robie znak krzyża gdy przechodzę
A potem i tak go ktoś pomaluje farbą, tak jak miało już to miejsce. Podobnie jak figury z piaskowca w kościele.
Chyba bez tych kiczowatych malunkow prezentuje sie duzo lepiej i wyglada jak jakas starozytna rzezba. Moze niech jej nie maluja, bedzie tylko zabezpiecza od wilgoci. Bedzie wygladac jak zabytek z czasow antycznych.
Nie, nigdy nie będzie wyglądać jak "antyk". Proponuję dokonać przeglądu przykładowych rzeźb sztuki starożytnej. Nawet nie będzie wyglądała jak rzeźba renesansowa.