Dzisiaj (19 stycznia) na drogach powiatu ryckiego można spodziewać się wzmożonych kontroli policji. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też będą przyglądać się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego
Akcja "NURD" (Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego) ruszyła o 6 rano i potrwa do późnych godzin nocnych. Policjanci w trakcie kontroli będą zwracać uwagę na wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami silnikowymi wobec pieszych oraz wykroczenia popełnione przez pieszych. - Celem akcji jest przede wszystkim dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Działania ukierunkowane są na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. Podczas działań policjanci będą karali mandatami pieszych, którzy przechodzą w miejscach niedozwolonych, oraz tych którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej i innych zasad ruchu drogowego dotyczących pieszych - zapowiada asp. sztab. Agnieszka Marchlak, rzecznik prasowy KPP w Rykach.
Piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego podczas wypadku są narażeni na najcięższe obrażenia. Niestety, często wypadki, to wynik nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię, niewłaściwego poruszania się po drogach, nie zwracania uwagi na nadjeżdżające pojazdy, czy nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd, również w obrębie przejść dla pieszych. - Pomimo, że przepisy w tych rejonach dają pierwszeństwo właśnie pieszym, nagłe wejście na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd kończy się zazwyczaj tragicznie dla pieszego. I nie chodzi tu kto był winny, ale kto przeżył lub odniósł obrażenia skutkujące utratą zdrowia na całe życie - przestrzega rzecznik ryckiej policji.
Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze