Reklama

Misterium Męki Pańskiej w Rykach. Tłumy wiernych wzięło udział w wielkim widowisku (ZDJĘCIA)

W zadumie i z przejęciem mieszkańcy Ryk i okolic obejrzeli Misterium Męki Pańskiej. Zorganizowane po raz pierwszy z dużym rozmachem widowisko przyciągnęło setki wiernych, którzy na dwa tygodnie przed Wielkanocą mieli okazję przeżyć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat

W parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach po raz pierwszy zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej. Przygotowania trwały od wielu miesięcy. W przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 150 aktorów. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wielu druhów strażaków, którzy czuwali nad bezpiecznym przemarszem ulicami miasta uczestników Drogi Krzyżowej. Porządku pilnowali także policjanci. Nie zabrakło również osób zaangażowanych w przygotowanie kostiumów, rekwizytów, scenografii, oświetlenia i nagłośnienia.  

"Odpowiedziałem: Zrobimy!"

Reklama

Pomysł na wystawienie Misterium zrodził się rok temu, po wyjeździe grupy parafian z Ryk do Żerocina w parafii Drelów na podobne przedstawienie. Pielgrzymkę zorganizował ks. Sławomir Ochnik, który wcześniej jako wikariusz w Drelowie czuwał nad przygotowaniem Misterium. - Parafianie zapytali wówczas, czy nie można wystawić podobnego spektaklu w Rykach, uśmiechnąłem się i odpowiedziałem: "zrobimy" - mówi ks. Sławomir.

Pomysł poparł proboszcz ks. Stanisław Chodźko. Na pierwsze spotkanie organizacyjne przyszło jednak ponad 40 osób. Powołano komitet organizacyjny i ruszyły przygotowania. Do współpracy zaproszono także społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach. Dyrektor wraz z nauczycielami i uczniami włączył się w projekt. W Misterium wzięli udział również dorośli parafianie m.in. skupieni w Akcji Katolickiej, młodzież z KSM oraz dzieci z „Niebieskich Owieczek”. To było wspólne widowisko przygotowane przez parafian z Ryk i Drelowa, gdzie powstała grupa "Zjednoczeni" na czele z p. Marleną Michalczuk, scenarzystką i reżyserką całego widowiska. 

Reklama

Cztery akty w różnych miejscach

Aktorzy wcielili się w postacie biblijne: Jezusa, apostołów, Piłata, rzymskich żołnierzy i tłum jerozolimski. Powstały kostiumy, dekoracje i scenografia. Misterium zostało podzielone na cztery akty. Widowisko rozpoczęło się na placu przed plebanią. Tam można było zobaczyć modlitwa Jezusa w Ogrójcu, zdradę Judasza, pojmanie Jezusa, sąd u Piłata, biczowanie i nałożenie cierniowej korony. 

Drugi akt przeniósł widowisko na ulice wokół parku na Jarmołówce, gdzie wierni wzięli udział w Drodze Krzyżowej z inscenizacjami poszczególnych stacji. W trzecim akcie na placu przykościelnym miało miejsce ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. Ostatni akt ukazał złożenie Jezusa do grobu i zmartwychwstanie. 

Reklama

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/03/2026 09:57
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości