Mimo wciąż wysokiego zadłużenia, miasto zamknęło rok z nadwyżką, a burmistrz chwalił się udanymi inwestycjami, takimi jak rozwiązanie problemu parkingów w centrum
Jak poinformował przewodniczący rady Tomasz Mikusek, dochody miasta w 2024 roku wyniosły 101 mln zł, a wydatki – 96,2 mln zł. Oznacza to, że rok zamknięto z nadwyżką w wysokości 4,8 mln zł.
Niestety, problemem wciąż pozostaje wysokie zadłużenie.
– Z tytułu kredytów i wyemitowanych obligacji nasze zadłużenie na koniec 2024 roku wynosiło 42,4 mln zł, co stanowi 42% wykonanych dochodów – zauważył przewodniczący Mikusek.
Na ten sam problem zwróciła uwagę skarbnik miasta, Agnieszka Majewska-Grobel.
– Musimy maksymalizować dochody budżetowe i minimalizować wydatki, aby utrzymać odpowiednie wskaźniki. Sytuacja miasta jest nadal trudna. To nie tylko wysoki dług, ale także niewystarczające dochody w stosunku do struktury wydatków. Mam na myśli bardzo dużą liczbę szkół. Oświata to u nas blisko połowa wszystkich wydatków – tłumaczyła.
Mimo trudności, w ubiegłym roku miasto wydało na inwestycje 14,4 mln zł, z czego blisko 10 mln zł pochodziło z dotacji zewnętrznych. Burmistrz Bytniewski wymieniał zrealizowane zadania.
– Parking z parkomatem na ulicy Prostej funkcjonuje jak należy. Zawsze można znaleźć wolne miejsce, a dwie godziny parkowania są za darmo – mówił. Za sukces uznał także stworzenie dużej, bezpłatnej strefy parkowania przy ul. Wąskiej. – Sfinalizowaliśmy to przed Dniami Dęblina. Może tam parkować nawet ponad tysiąc pojazdów. Jest to ukłon zwłaszcza w stosunku do studentów i żołnierzy. W budowie bardzo pomogło nam wojsko – akcentował.
Dobrze przyjętym pomysłem okazało się także powiększenie targowiska miejskiego przy ul. Krzywej we współpracy z parafią Chrystusa Miłosiernego.
– Rozszerzyliśmy je o teren przy parafii. Przy minimalnych nakładach udało się wyplantować i utwardzić plac. W efekcie mamy teraz jeden z większych targów w okolicy – zauważył Bytniewski.
Burmistrz pochwalił się również, że obniżenie podatków od środków transportu przyniosło wyższe wpływy do budżetu.
– Dochody są o 100 tys. zł wyższe w porównaniu z czasami, gdy stawki były na dużo wyższym poziomie – tłumaczył burmistrz.
Pełne poparcie radnych nie było więc zaskoczeniem. Na 15 obecnych na sali wszyscy głosowali „za”.
– Stuprocentowe absolutorium świadczy o aprobacie dla decyzji, jakie podejmujemy. To nagroda nie tylko dla mnie, ale i dla radnych oraz pracowników urzędu. To informacja, że pracowaliśmy solidnie – przyznał Roman Bytniewski.
Burmistrz zapowiedział także kolejne inwestycje.
– Chcemy powiększyć strefę płatnego parkowania o ulice PCK i Rynek. Pracujemy nad wprowadzeniem komunikacji miejskiej. Mocno zaawansowane są prace nad planowaną budową drogi, kanalizacji i oświetlenia ulicznego w Michalinowie. W przyszłym roku i w kolejnych latach zajmiemy się termomodernizacją czterech budynków użyteczności publicznej i bulwarami wiślanymi, czyli budową amfiteatru i nabrzeża. W dalszym ciągu rozmawiamy na temat przekazania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego powiatowi – wyliczał Bytniewski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze