10 sierpnia odbędzie się IV edycja Festiwalu Tradycji Ludowych. Zapraszamy na Wyspę Wisła już w sobotę
Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naszego regionu. - Mamy już stałych bywalców - zespoły, które są co roku, ale także nowe grupy - mówi Paweł Warowny, kierownik artystyczny przedsięwzięcia. Prezes fundacji "Z Przytupem", która razem z tygodnikiem "Twój Głos" i Wyspą Wisła organizuje tegoroczną edycję imprezy przyznaje, że uczestnicząc w różnych imprezach, ludzie pytają o festiwal w Stężycy, mówią że co roku im się tu podoba. - Właśnie dla takich artystów i miłośników kultury ludowej robimy ten Festiwal - zaznacza Warowny.
Wydarzeniem w Stężycy zainteresowała się TVP3. W ubiegły piątek zaprosiła do studia organizatorów, którzy opowiedzieli o festiwalu. W najbliższy czwartek, w porannym programie "Między Wisłą a Bugiem", znów będziemy mieć czas antenowy.
"Dejcie Spokój"
W tym roku zgłosiło się blisko 30 wykonawców: zespołów i kapel z województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Przesłuchania rozpoczną się o godz. 14. Po części konkursowej, gdy jury rozpocznie obrady, do tańca zagra kapela "Dejcie Spokój" (około godz. 18:00). To czwórka miłośników muzyki folkowej, pochodząca z Beskidu Żywieckiego. Jak sami o sobie mówią: "Przygrywamy głównie do tańca. Swoją żywą i energiczną muzyką porywamy każdego, kto tylko nas poczuje. Robimy wszystko, by pozostawić po sobie miłe wspomnienia i rozbudzić emocje".
Partnerem festiwalu "U zbiegu rzek" jest województwo lubelskie "Lubelskie. Smakuj życie!". Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Jury festiwalu
Maria Wnęk. Jej rodzice i dziadkowie to rodowici Spiszacy z Krempach i Rzepisk. Od dziecka interesuje się malowaniem i tańcem. Jest absolwentką Liceum Ekonomicznego w Nowym Targu (1985-1989), Szkoły Muzycznej w Nowym Targu (1983- 1989), Studium Tańca Ludowego w Warszawie (1997-1999).
Patryk Walczak. Akordeonista, kompozytor, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach, laureat wielu konkursów kompozytorskich. Jego działalność artystyczna skupia się na wykonywaniu własnych kompozycji solowych, jak również wykonywanych w zespołach.
Piotr Dorosz. Etnomuzykolog i muzyk. Pracuje w Polskim Radiu, w Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Od kilkunastu lat bada i popularyzuje dawne tradycje polskiej wsi. Gra na wielu tradycyjnych instrumentach. Jest założycielem i liderem Kapeli Dorosza, z którą odtwarza tradycje wiejskiej tradycje muzyczne wschodniego Mazowsza.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze