Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” informuje, że w związku z aktualnymi warunkami rynkowymi: rekordowo wysokimi cenami gazu oraz znaczącym obniżeniem popytu na melaminę, w dniu 10 sierpnia 2022 roku podjął decyzję o dalszym ograniczeniu produkcji melaminy, poprzez zatrzymanie instalacji Melamina II - poinformowano w środowym komunikacie giełdowym.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy to największy zakład w naszym regionie, jednym z jednym z największych pracodawców na Lubelszczyźnie. Zatrudnia ponad 3000 pracowników także z terenu powiatu ryckiego.
Melamina jest bezbarwną substancją krystaliczną. Ma postać białego proszku, jest trudno palna, odporna na działanie wody, temperatury i światła. Ma wysoką twardość powierzchni, nie występują w niej prądy błądzące.
Surowiec ten stosowany jest do wyrobu żywic melaminowych, używanych do produkcji laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Wykorzystywany jest również w przemyśle motoryzacyjnym, włókienniczym i papierniczym, a także przy produkcji tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzaniu przedmiotów gospodarstwa domowego.
Puławskie Azoty są jedynym w Polsce producentem melaminy. Zakłady plasują się w czołówce światowej (3. miejsce na świecie) pod względem wielkości mocy produkcyjnych (96 tys. t/r). Około 30% puławskiej melaminy trafia na rynek krajowy, natomiast reszta jest eksportowana do krajów europejskich. W 2013 r. ceny melaminy kształtowały się średnio na poziomie 1300 EUR/tona.
żródło: Rekordowe ceny gazu. Puławy wstrzymują produkcję melaminy - Money.pl
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze