Na ten rok przypada jubileusz 40-lecia istnienia Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Z tej okazji w Klubie Uczelnianym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w piątek, 12. października, zebrali się uczniowie, nauczyciele i absolwenci, by uczcić jubileusz szkoły. Na uroczystość zaproszono absolwentów liceum, którzy od lat ściśle z nią współpracują. Nie zabrakło również gości z Kuratorium Oświaty w Lublinie, dowódców dęblińskich jednostek wojskowych, przedstawicieli władz lokalnych.
Z okazji jubileuszu dyrektor liceum płk rez. pil. dr inż. Janusz Ziółkowski w swoim przemówieniu okolicznościowym przypomniał burzliwą historię szkoły. Krótki wykład uzupełniony był prezentacją pamiątkowych fotografii. Przypomniane zostały powody powołania szkoły, funkcjonowanie, rozwój, zmiany, jakie były konieczne, aby szkoła mogła dalej funkcjonować. Głównym celem powstania miało być profesjonalne przygotowanie kandydatów do ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Do dziś szkoła w pełni wywiązuje się z tego zadania.
Uroczystość jubileuszu połączono ze obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Z okazji jubileuszu oraz święta Edukacji Narodowej pracownikom i uczniom zostały wręczone nagrody i odznaczenia. Podziękowania kierowane były szczególnie do wieloletnich, aktywnych oraz zasłużonych współpracowników. To oni przez lata dbali o rozwój i wysoki poziom edukacji w Liceum. - Od wielu lat możemy pochwalić się stu procentową zdawalnością matury przez naszych uczniów - mówił dyrektor OLL.
Zgromadzeni na jubileuszu goście obejrzeli program artystyczny pt. "Oto jest życie, nic, a jednak dosyć..." przygotowany przez uczniów liceum. Na zakończenie oficjalnej części obchodów chór szkolny przy akompaniamencie Orkiestry Garnizonowej wykonał "Marsz lotników". Następnie goście udali się na poczęstunek.
Historia:
Idea powstania Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego zrodziła się na początku lat 70-tych. Głównym celem placówki miało być profesjonalne przygotowanie kandydatów do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej. W 1972 roku MON wydał decyzję o powołaniu liceum do życia. Zajął się tym przedsięwzięciem ówczesny komendant WOSL - generał bryg. pil. dr hab. pilot Józef Kowalski. Decyzja o powołaniu zapadła 3 września, a już 11 września tego samego roku 89 uczniów rozpoczęło naukę w dęblińskiej szkole.
Szkoła kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Pierwszą był Pałac Jabłonowskich. Mieściły się tam sale lekcyjne, internat i stołówkę. Na samym początku kształceniem i ukierunkowywaniem zainteresowań lotniczych zajęła się kadra WOSL. W 1973 roku powstał Aeroklub "Orląt", który miał być instytucją wspierającą działania szkoły. W 1974 roku liceum dostało nowy budynek dydaktyczny i internat. Zaraz potem liczba uczniów wzrosła do około 500. W tych latach licealiści jako pierwsi dostali mundury. Powstała też filia szkoły w Zielonej Górze, która z czasem przekształciła się w niezależną placówkę.
Kolejna przeprowadzka uczniów, tym razem do nowoczesnego budynku internatu, miała miejsce w 1983 roku. W roku następnym szkoła otrzymała nowy budynek dydaktyczny, z którego korzystała do 2002 roku. Przez lata placówka ulegała przekształceniom, rozwijała się i dostosowywała swój program nauczania do wymogów Kuratorium Oświaty. Nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Obecnie liceum znajduje się w budynku, gdzie mieszczą się sale dydaktyczne i internat.
Komentarze