Reklama

Przekazał straży 120-letni hełm bojowy

15/04/2015 00:00
Przed świętami Wielkanocnymi Ochotnicza Straż Pożarna w Kłoczewie otrzymała mosiężny hełm strażacki z przełomu XIX i XX wieku. Eksponat na ręce Damiana Łysiaka, prezesa jednostki, przekazał Jan Pieńkosz z Kłoczewa. - Jestem w naszej straży członkiem honorowym, więc oddałem to, w czym służyłem przez tyle lat - mówi nasz bohater. "Twój Głos" odwiedził pana Jana. Strażak senior opowiedział nam, jak wszedł w posiadanie zabytku.

Hełm z "dużym przebiegiem"

Jan Pieńkosz ma 83 lata. W Kłoczewie mieszka od urodzenia. Od 1948 roku służy w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. To wtedy po raz pierwszy w jego ręce trafił mosiężny hełm. - Kiedy wstąpiłem do straży, dostałem go w przydziale - mówi nasz rozmówca. - Kiedyś straż nie była wyposażona tak jak dziś, dlatego w tym hełmie jeździłem na zawody, uroczystości i do akcji - wspomina. Z tego co mówili ówcześni druhowie, hełm miał już około 50 lat. - Wszyscy mieliśmy hełmy z dużym "przebiegiem" - dodaje. Jak mówi, w straży służył w trzeciej sekcji. - Podczas akcji gasiłem pożary z prawej flanki - opowiada.

Pan Jan jeździł do wielu pożarów i zdarzeń. W pamięć zapadły mu najbardziej wyjazdy do Garwolina sprzed ponad 30 lat. - Był taki tydzień, że jeździliśmy tam co noc. Ktoś podpalał stodoły i musieliśmy pomagać w akcji - wspomina.

Zabawy w remizie

Jak OSP organizowała zabawy, pan Jan obsługiwał bufet. - To dlatego, że często było manko w kasie. Jak ja tam byłem, to kasa musiała się zgadzać - opowiada. Na zabawy przygotowywali po dwie wanny wędlin. - Nie tak jak teraz paluszki i chipsy - mówi z uśmiechem wspominając dawne czasy.

Teraz Jan Pieńkosz jest na emeryturze, ale w dalszym ciągu bierze udział w uroczystościach strażackich jako honorowy członek.

Damian Łysiak, prezes OSP Kłoczew

Zrobimy "izbę pamięci"

To bardzo wartościowa rzecz. Mamy w posiadaniu wiele cennych zdjęć, mundurów i eksponatów, ale ten jest najcenniejszy. Planujemy zrobić w remizie "izbę pamięci", aby historia naszej straży nie została zapomniana. Ogromne podziękowania składam panu Janowi za przekazanie hełmu.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości