Ta filigranowa 23-letnia studentka Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie stoi przed dużą szansą, aby powalczyć o medale mistrzostw Starego Kontynentu, które na przełomie maja i czerwca odbędą się w stolicy Bułgarii - Sofii.
Walka na stole
Dyscyplina, którą trenuje pochodząca z Niedźwiedzia (gm Nowodwór) Sekita to armwrestling, czyli rodzaj zapasów, popularnie zwany siłowaniem na rękę. Dwóch znajdujących się naprzeciw siebie zawodników zwiera dłonie (najczęściej prawe) w uścisk i, trzymając łokcie na płaskiej powierzchni, stara się przeciągnąć rękę przeciwnika w dół. O zwycięstwie decyduje siła mięśni, technika, taktyka, szybkość i wytrzymałość. Dlaczego ważąca niespełna 50 kg dziewczyna uprawia sport, wydawałoby się zarezerwowany dla mężczyzn? Zaczęło się w liceum. Silny uścisk dłoni i talent dostrzegł w Magdzie Damian Musiał, kolega ze szkoły, kumpel i trener. Magda, która uczyła się w dęblińskim "Lotniku" wygrała kiedyś szkolne zawody. Potem zawiesiła treningi. Wróciła do nich 2,5 roku temu.
Sen o Europie
Aktualnie reprezentuje klub KS "Wilk" Dąbrowa Zielona. To miejscowość koło Częstochowy, z której pochodzi jej trener. Magda trenuje jednak w Dęblinie i rodzinnym Niedźwiedziu. Pięć dni w tygodniu chodzi na siłownię. Spędza na niej dwie godziny wykonując rozpisany przez Damiana Musiała cykl treningowy. - Mamy w akademiku specjalny stół z poduszkami i "rączkami", na którym trenuje się technikę - opowiada Magda. Wszystko jest podporządkowane startowi na Mistrzostwach Europy. Żeby jednak mogło się ziścić marzenie o starcie, potrzebne są pieniądze. Koszt wyjazdu i noclegów to ok. 2,5 tys. zł. Dlatego zawodniczka szuka sponsorów. Może zaproponować na przykład logo firmy na koszulce startowej. Firmę lub samorząd zobaczy cała Europa. Szerzej o przygotowaniach Magdy do startu w Sofii napiszemy już wkrótce.
Magda szuka sponsorów
Osoby, instytucje, czy firmy chcące wspomóc wyjazd Magdaleny Sekity na Mistrzostwa Europy są proszone o kontakt z zawodniczką. Tel. 603 436 344
Starty i sukcesy
2014 r.
- luty, Katowice. 2 m. w kat. open kobiet
- kwiecień, Skierniewice, Mistrzostwa Polski. 2 m. na rękę lewą i 3 m. na rękę prawą w kat. open kobiet
- lipiec, Koniecpol. I Otwarte Mistrzostwa Śląska. 3 m. na rękę prawą kat.open kobiet
- listopad, Dęblin, Mistrzostwa WSOSP, 2 m. na rękę prawą kat. open kobiet
2015 r.
luty/marzec, Gdańsk, Mistrzostwa Polski. 1 m. na rękę prawą w kat do 50 kg.
Komentarze