Do Dęblina przyjechało 200 harcerzy i ich opiekunów. - Kilku drużynom musieliśmy nawet odmówić. Mamy pewne limity i niestety nie mogliśmy przyjąć wszystkich. Liczyła się kolejność zgłoszeń - mówi Paweł Jaraszek, komendant zlotu. Do Dęblina przyjechały drużyny m.in. z Łodzi, Puław, Warszawy, Wrocławia, Żnina. Byli to zaprzyjaźnieni już harcerze, jak i nowicjusze, tak jak drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Falenicy. - Jest to szkoła dla trudnej młodzieży, ale trzeba zaznaczyć, że chłopaki zachowali się rewelacyjnie - zapewnia Jaraszek. Również po raz pierwszy w historii tej imprezy w Dęblinie wzięły udział drużyny ze szkół masowych oraz drużyna z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Warsztaciaki" z Dęblina.
Harcerze byli zakwaterowani w budynkach koszarowych na terenie 1 Batalionu Drogowo-Mostowego. Druhowie zapoznali się z historią 1. BDM, lotnictwa oraz tradycjami Szkoły Orląt, wzięli udział w olimpiadzie sportowej. Przygotowano dla nich także harcersko-turystyczny quest, w trakcie którego rozwiązywali zadania dotyczące historii Dęblina i Stężycy.
Organizatorem zlotu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dęblinie, 20. Drużyna Harcerska ZHP Nieprzetartego Szlaku, 1. Batalion Drogowo-Mostowy w Dęblinie, Komenda Hufca ZHP w Rykach oraz Miejski Dom Kultury w Dęblinie.
Harcerska reaktywacja
20. Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. "Ireny Sendlerowej" w Dęblinie działa od około 40 lat. Miała w swojej historii kilkuletnią przerwę. Reaktywacja nastąpiła 8 maja 2008 roku. Wtedy druh Paweł Jaraszek i druhna Aneta Król pojechali wraz z drużyną NS na pierwszy zlot do Stemplewa. 21 stycznia 2009 r., rozkazem KH ZHP w Rykach, drużynie przy SOSW w Dęblinie zamknięto okres próbny i przyjęto w poczet drużyn hufca. Od tamtego czasu drużyna harcerska NS była na ok. 50 zlotach. Wyjazdy odbywają się w czasie roku szkolnego, niezależnie od pory roku.
Komentarze