W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 27 autorów, którzy wystawili 153 prace. Wyniki ogłoszono 12 lutego w Miejskim Domu Kultury. Zwycięskie zdjęcie przedstawia portret bezdomnego mężczyzny. Zostało wykonane na jednej z ulic w Legionowie, gdzie autor zdjęcia mieszkał przez pewien czas. - Spotykałem tego mężczyznę dość często, gdy chodziłem po zakupy. Przechodząc przez przejście kłaniał się zdejmując czapkę. Zatrzymywał przy tym samochody. Emanowała od niego wysoka kultura osobista - mówi Bartłomiej Jakubiec, który pewnego dnia postanowił zapytać mężczyznę, czy może zrobić mu zdjęcie. Bezdomny zgodził się bez wahania. - Jego oczy były błękitne jak bezchmurne niebo. To jedna z lepszych fotografii, jaką udało mi się zrobić - przyznaje zwycięzca. Pan Bartłomiej nie ukrywa, że intryguje go zjawisko bezdomności. - Rozmawiam z bezdomnymi. Poznałem wiele historii ich życia. Są to niezwykli ludzie - mówi.
Z fotografią związany od dzieciństwa
Laureat pasjonuje się fotografią od dzieciństwa. Od kilku lat nie rozstaje się z technikami szlachetnymi. - Zdjęcie zostało wykonane na negatywie średnioformatowym, zeskanowane i zrobiona odbitka stykowa w technice cyjanotyki. To jedna z pierwszych technik XIX wieku. Cechuje się tym, że jest niebieska - wyjaśnia Jakubiec.
Na co dzień pan Bartłomiej kieruje się maksymą Ansela Adamsa: "Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon". - Chodzi o to, by zrobić kilka, nie kilkaset zdjęć, ale przedstawić je w odpowiedni sposób, w ciekawej formie i technice, na ciekawym papierze, w interesującej ramie, tak by wszystko razem tworzyło ekskluzywną całość - mówi Jakubiec, którego nie interesują zdjęcia kolorowe. Jego zdaniem kolor odwraca uwagę od tego, co najważniejsze na zdjęciu. - Nie używam kolorowej fotografii, ponieważ nie ma ona związku z technikami, które mnie intrygują - kończy.
Ponad 20 lat tradycji
Dęblińskie Zdjęcie Roku wybierane jest już od ponad 20 lat. Pod obecnym tytułem od 18. Od początku organizatorem konkursu jest Miejski Dom Kultury w Dęblinie we współpracy z burmistrzem i Klubem Fotograficznym "Pozytyw". Pomysłodawcą jest Jerzy Kucharski, prezes "Pozytywu".
W tym roku prace oceniało jury w składzie Agata Osika-Kucharska - dyrektor MDK i Anna Krawczak - instruktor MDK.
Nagrody
- "Dęblińskie Zdjęcie Roku 2015" - Bartłomiej Jakubiec
- "Burmistrza Miasta Dęblin" - Jolanta Pyra "Podniebne akrobacje" i "Zaułek", Urszula Krzemińska "Widok z mojego okna"
- "Wyróżnienia Burmistrza Miasta Dęblin" - Anna Spryszyńska-Badaj za zdjęcie "Na lotnisku", Joanna Góralska "Ulica Warszawka nocą"
- "Dyrektora Miejskiego Domu Kultury" - Marcin Korzeniowski za cykl zdjęć "Nadwiślańskie krajobrazy"
- "Przewodniczącego Rady Miasta" - Jacek Kamola za cykl zdjęć "Przeprawa ułanów przez Wieprz"
- "Prezesa Klubu Fotograficznego Pozytyw" - Wojciech Domagała za cykl zdjęć o tematyce dęblińskiej
- Nagrody II: Barbra Wojdat, Pamela Frączek, Teresa Piesio, Malwina Smolak, Anna Ługowska, Mariola Krzemińska, Tadeusz Prokocki, Sławomir Błażyński
- Wyróżnienia: Ewelina Rodzik, Anna Mitura, Elżbieta Wróbel, Magdalena Madoń, Jolanta Mokijewska, Katarzyna Ługowska, Martyna Wagner, Nina Krawczak, Mateusz Zięba, Wojciech Misiak, Dmytro Ratnykov, Edward Marut
Komentarze