Reklama

"Jego oczy były błękitne, jak bezchmurne niebo"

23/02/2016 23:00
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 27 autorów, którzy wystawili 153 prace. Wyniki ogłoszono 12 lutego w Miejskim Domu Kultury. Zwycięskie zdjęcie przedstawia portret bezdomnego mężczyzny. Zostało wykonane na jednej z ulic w Legionowie, gdzie autor zdjęcia mieszkał przez pewien czas. - Spotykałem tego mężczyznę dość często, gdy chodziłem po zakupy. Przechodząc przez przejście kłaniał się zdejmując czapkę. Zatrzymywał przy tym samochody. Emanowała od niego wysoka kultura osobista - mówi Bartłomiej Jakubiec, który pewnego dnia postanowił zapytać mężczyznę, czy może zrobić mu zdjęcie. Bezdomny zgodził się bez wahania. - Jego oczy były błękitne jak bezchmurne niebo. To jedna z lepszych fotografii, jaką udało mi się zrobić - przyznaje zwycięzca. Pan Bartłomiej nie ukrywa, że intryguje go zjawisko bezdomności. - Rozmawiam z bezdomnymi. Poznałem wiele historii ich życia. Są to niezwykli ludzie - mówi.

Z fotografią związany od dzieciństwa

Laureat pasjonuje się fotografią od dzieciństwa. Od kilku lat nie rozstaje się z technikami szlachetnymi. - Zdjęcie zostało wykonane na negatywie średnioformatowym, zeskanowane i zrobiona odbitka stykowa w technice cyjanotyki. To jedna z pierwszych technik XIX wieku. Cechuje się tym, że jest niebieska - wyjaśnia Jakubiec.

Na co dzień pan Bartłomiej kieruje się maksymą Ansela Adamsa: "Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon". - Chodzi o to, by zrobić kilka, nie kilkaset zdjęć, ale przedstawić je w odpowiedni sposób, w ciekawej formie i technice, na ciekawym papierze, w interesującej ramie, tak by wszystko razem tworzyło ekskluzywną całość - mówi Jakubiec, którego nie interesują zdjęcia kolorowe. Jego zdaniem kolor odwraca uwagę od tego, co najważniejsze na zdjęciu. - Nie używam kolorowej fotografii, ponieważ nie ma ona związku z technikami, które mnie intrygują - kończy.

Ponad 20 lat tradycji

Dęblińskie Zdjęcie Roku wybierane jest już od ponad 20 lat. Pod obecnym tytułem od 18. Od początku organizatorem konkursu jest Miejski Dom Kultury w Dęblinie we współpracy z burmistrzem i Klubem Fotograficznym "Pozytyw". Pomysłodawcą jest Jerzy Kucharski, prezes "Pozytywu".

W tym roku prace oceniało jury w składzie Agata Osika-Kucharska - dyrektor MDK i Anna Krawczak - instruktor MDK.

 

Nagrody

- "Dęblińskie Zdjęcie Roku 2015" - Bartłomiej Jakubiec

- "Burmistrza Miasta Dęblin" - Jolanta Pyra "Podniebne akrobacje" i "Zaułek", Urszula Krzemińska "Widok z mojego okna"

- "Wyróżnienia Burmistrza Miasta Dęblin" - Anna Spryszyńska-Badaj za zdjęcie "Na lotnisku", Joanna Góralska "Ulica Warszawka nocą"

-  "Dyrektora Miejskiego Domu Kultury" - Marcin Korzeniowski za cykl zdjęć "Nadwiślańskie krajobrazy"

- "Przewodniczącego Rady Miasta" - Jacek Kamola za cykl zdjęć "Przeprawa ułanów przez Wieprz"

- "Prezesa Klubu Fotograficznego Pozytyw" - Wojciech Domagała za cykl zdjęć o tematyce dęblińskiej

- Nagrody II: Barbra Wojdat, Pamela Frączek, Teresa Piesio, Malwina Smolak, Anna Ługowska, Mariola Krzemińska, Tadeusz Prokocki, Sławomir Błażyński

- Wyróżnienia: Ewelina Rodzik, Anna Mitura, Elżbieta Wróbel, Magdalena Madoń, Jolanta Mokijewska, Katarzyna Ługowska, Martyna Wagner, Nina Krawczak, Mateusz Zięba, Wojciech Misiak, Dmytro Ratnykov, Edward Marut
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości