Maj jest miesiącem poświęconym Maryi. Wierni w tym czasie modlą się przy przydrożnych kapliczkach i figurach. W chrześcijańskiej tradycji w tym miesiącu przy drogach stawia się ołtarze, przybiera je kwiatami i dekoruje. Wszystko na chwałę Najświętszej Panienki. Na "majówkach" najpopularniejszą modlitwą jest Litania Loretańską, a pieśnią "Pod Twoją Obronę". Wierni modlą się w różnych intencjach. - Modlę się za całą rodzinę, za Polskę, pokój i za przedstawicieli rządu - mówi Elżbieta Jakubiuk z Dęblina. - Czuje wstawiennictwo Matki Bożej i życie staje się lepsze. Mimo przeciwności Maryja daje mi siłę - dodaje. Panie z Dęblina spotykają się przy figurze od 12 lat.
Mieszkańcy Rososzy spotykają się pod krzyżem już od 80. - tych lat. W modlitwie pamiętają m.in. o zmarłych. - Wspominamy ich w modlitwie - mówi Halina Zaręba. Miejsce jest ważne dla mieszkańców. Spotykają się pod domem zmarłej sąsiadki. - Na podwórku u pani Helenki stoi krzyż. Zawsze o niego dbała. teraz kiedy jej zabrakło my przejęliśmy tę rolę - tłumaczy Helena Dąbrowska. Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu "Twojego Głosu".
Komentarze