Powoli dobiegają końca prace renowacyjne zabytkowej figury Chrystusa Frasobliwego z XVIII w. na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Poniatowskiego
Konserwatory nakładają polichromię (dekorację malarską). - Chcemy to dzisiaj zakończyć - oznajmia Monika Konkolewska, właścicielka firmy, która zajmuje się renowacją figury. Prace rozpoczęły się kilka tygodni temu. Wszystko musiało być przeprowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską. Zanim można było przystąpić do malowania konserwatorzy musieli oczyścić rzeźbę, uzupełnić ubytki i poddać działaniu środków chemicznych, które mają ją wzmocnić i zabezpieczyć choćby przez warunkami atmosferycznymi.
Wykonana z piaskowca XVIII-wieczna rzeźba była w opłakanym stanie. Dawno temu ktoś zdecydował, żeby odnowić ją farbą olejną. Co jakiś czas nakładano nowe warstwy. Ostatni "malarz" nawet nie zauważył ucha i pomalował go na czarno razem z brodą i włosami. Z czasem warstwy farby pękały i łuszczyły się powodując, że figura, wpisana do rejestru zabytków, nie tylko wyglądała coraz gorzej, ale coraz bardziej niszczała.
Teraz rzeźba ma wyglądać tak, jak pierwszego dnia po ustawieniu jej w XVIII wieku. Początkowo wydawało się, że rzeźba oryginalnie nie była malowana i tak miało pozostać. Po odkryciu kolejnych warstw farby okazało się, że figura miała jednak polichromię. - W zakamarkach trafiliśmy na cienką warstwę pobiałki wapiennej, na której były wymalowania - potwierdza pani Monika. To zdecydowało o pomalowaniu jej teraz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Wspaniała inicjatywa. Serce bolało. A teraz Jezus jak malowany :D
46 tyś zł to tyle będzie kosztowała renowacja figury Chrystusa. Szkoda , że Redaktor artykułu zapomniał o tym wspomnieć.
46tys to i tak mało , to renowacjaaaaa a nie byle jakie odnawianie
Prosty czlowiek nie zrozumie ze renowacja musi kosztowac
Wspaniała inicjatywa. Serce bolało. A teraz Jezus jak malowany :D
46 tyś zł to tyle będzie kosztowała renowacja figury Chrystusa. Szkoda , że Redaktor artykułu zapomniał o tym wspomnieć.
46tys to i tak mało , to renowacjaaaaa a nie byle jakie odnawianie