Trwa akcja "Bezpieczny Maluch". Policjanci ruchu drogowego kontrolują kierujących i zwracają uwagę na sposób przewożenia dzieci w samochodach
Dziś w okolicach szkół, przedszkoli można natrafić na wzmożone patrole policjantów z ryckiej "drogówki". W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych podczas kontroli zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w samochodach.
- Celem działań jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie działania Komendy Powiatowej w Rykach, poprzez zintensyfikowanie kontroli kierujących pojazdami osobowymi w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli, żłobków i innych placówek opiekuńczo - wychowawczych podczas przywożenia dzieci na zajęcia edukacyjne oraz zdecydowane egzekwowanie od kierujących pojazdami korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach - informuje asp. sztab. Agnieszka Marchlak, rzecznik prasowy KPP w Rykach.
Przepisy mówią, że dziecko dziecko powinno jechać w foteliku, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Bez względu na to, czy jest to 10-, czy 17-latek. Wyższe dzieci wystarczy przewozić z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Nie zawsze brak fotelika musi wiązać się z otrzymaniem mandatu. Są sytuacje, które zwalniają z zabezpieczania dzieci w ten sposób podczas jazdy.
Narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem jest karane mandatem w wysokości 300 zł oraz punktami karnymi od 5-15. Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowców, którzy nie tylko przewożą dzieci bez fotelika, ale także w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo przymocowany. Drugą opcją zakończenia kontroli może być skierowanie przeciwko kierującemu wniosku o ukaranie do sądu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze