Reklama

Szyld Hortexu znika z zakładu w Rykach

Przez ponad 40 lat był jedną z wizytówek Ryk. Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego od jutra będzie miał nowego właściciela

Prezes spółki "Polski Ogród" należącej do Grupy Hortex pod koniec maja oficjalnie poinformował, że rycki zakład od 1 lipca będzie miał nowego właściciela, ale o zamiarze sprzedaży zakładu wiadomo już było kilka miesięcy temu. Blisko 200 pracowników żyło nadzieją, że jeszcze coś się zmieni w sprawie sprzedaży zakładu. O przejęciu zakładu przez nowego inwestora zostały powiadomione wszystkie zakładowe organizacje związkowe oraz rada pracowników działająca w spółce zgodnie  z obowiązującymi przepisami prawa. Szczegóły dotyczące planowanej inwestycji objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa.

Pracownicy obawiają się zwolnień lub pogorszenia warunków socjalnych. Podczas wizyty w Rykach prezes Mirosław Graczyk zapewniał związkowców, że nowy inwestor przejmie zakład razem z pracownikami na zasadzie artykułu 23' kodeksu pracy. Przez rok mają obowiązywać wszystkie dotychczasowe ustalenia płacowe i socjalne. Wiele osób przepracowało tu całe swoje życie zawodowe.

Reklama

 Kilkanaście dni temu prezes spółki Kompol-Friut, nabywca zakładu spółki Polski Ogród wchodzącej w skład holdingu Hortex na terenie zakładu spotkał się z przedstawicielami załogi i związków zawodowych. Piotr Furmański rozmawiał również z burmistrzem Ryk. - Nowy właściciel zakładu mówił m.in. o zwiększeniu produkcji. Rozmawialiśmy również o zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalających na rozwój ryckiego zakładu, czy o możliwości zwiększenia ilości odprowadzenia ścieków do naszej oczyszczalni. Rozmowa była dobra - ocenia Jarosław Żaczek. 

Burmistrz podkreśla, że chciałby, żeby zakład nadal działał w Rykach przynajmniej tak, jak do tej pory. - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy i ewentualnie pomocy, jeżeli będzie taka potrzeba, bo to zakład bardzo ważny dla naszej gminy i regionu - oznajmia burmistrz Ryk. Jak zapewnia, było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkanie.

Reklama

- Pytałem też o losy pracowników zatrudnionych obecnie w Hortexie. Odpowiedź ze strony przyszłego pracodawcy była taka, że ludzie są bezpieczni, a zakład będzie chciał produkować więcej i rozwijać się. Dla nas to bardzo ważne, żeby ludzie mieli miejsca pracy oraz tworzyły się nowe. Takie działania na pewno, jako samorząd, będziemy wspierać - zapowiada Jarosław Żaczek. 

 

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-06-30 13:06:04

    Cytat: "Wiele osób przepracowało tu całe swoje życie zawodowe." Boże drogi jakim to trzeba być nieudacznikiem życiowym żeby życie speędzić w jednym miejscu pracy. Nie mieć ambicji, nic się nie nauczyć tylko siedzić w jednym miejscu i robić ciągle to samo.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-30 17:59:53

    Ryk to już dawno nie ma .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Garmen - niezalogowany 2020-07-01 06:15:41

    Szkoda ludzi i zakładu po tylu latach to powinna być duma a nie obiekt sprzedaży, straszne jest to że nie Hortex nie miał planu na dalszą działalność ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości