Po sukcesie wojewódzkim, nadchodzi czas na rywalizację na najlepszą potrawę weselną w kulinarnym konkursie "Polska od kuchni". Już jutro w Warszawie rozegrany zostanie ogólnopolski finał. Szansę na zwycięstwo mają gospodynie z Zalesia w gminie Ryki
Jako jedyne z powiatu ryckiego zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego. Konkurs zorganizowano w Chełmie. Do byłego miasta wojewódzkiego na wschodzie Polski członkinie Aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich jechały z nadziejami, ale zdawały sobie sprawę, że wygrać łatwo nie będzie. Miały jednak ze sobą kulinarną broń w postaci pieczonych żeberek i to na trzy sposoby. Pomysł na potrawę okazał się strzałem w dziesiątkę. Tematem przewodnim konkursu jest w tym roku "Wesele".
- Na początek żeberka zamarynowałyśmy według starej receptury naszych babć - opowiada Małgorzata Gral, przewodnicząca AKGW w Zalesiu. Później mięso zostało idealnie upieczone. Kluczem do sukcesu okazały się też trzy sosy. Pierwsza partia żeberek trafiła do malinowo-pomidorowej mikstury z dodatkiem wina porto. Kolejna znalazła się w ciemnym sosie z suszonych śliwek z dodatkiem ziół, a ostatnia trafiła do sosu musztardowo-miodowego. Potrawa na tyle urzekła komisję konkursową, że okazała się najlepszą w tym dniu zaserwowaną przez gospodynie z całego województwa lubelskiego. Ogólnopolski finał zaplanowano na 1 października.
Panie z Zalesia od kilku dni przygotowują się na wyjazd do Warszawy. Na stadionie PGE Narodowy pokażą się ze swoim specjałem. - Jedziemy z nadziejami na zajęcie jak najlepszego miejsca. Trwają ostatnie przygotowania. Właściwie wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Trzymajcie za nas kciuki - zachęca Małgorzata Gral.
(fot. AKGW Zalesie)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze