Reklama

Uczniowie i nauczyciele Budowlanki uczą się i zwiedzają Europę z Erasmusem

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach mają za sobą praktyki w Czechach i Turcji. Natomiast nauczyciele szkolenia w Hiszpanii, Słowacji i na Węgrzech. Pozostała część belfrów z Budowlanki kończy lub ma przed sobą kolejne wyjazdy. To wszystko dzięki programowi Erasmus + finansowanego z funduszy europejskich.

Jedni w Turcji inni w Czechach, Słowacji, Hiszpanii i na Węgrzech. To tylko, niektóre kierunki nauki uczniów i nauczycieli Budowlanki. W planach na ten rok mają jeszcze inne państwa

W hotelu i biurze turystycznym zdobywali doświadczenie w Turcji. 

Klasa o specjalności Technik Organizacji Turystyki gościła w tureckiej Antalyi. Tam  podzieleni na grupy pracowali w dwóch instytucjach. Pierwsza z grup odbywała praktyki w biurze podróży i w hotelu. Poznali tam zasady obsługi klienta, planowanie wycieczek w całej Turcji. Korzystali ze specjalistycznych programów do obsługi gości hotelowych oraz programu rezerwacyjnego. Zajmowali się kalkulacją usług hotelowych oraz kosztów wycieczek. Pozwoliło im nam lepiej zrozumieć pracę obiektu noclegowego oraz proces organizacji wyjazdów przez biuro podróży. 

Reklama

Druga grupa - ekonomistów pracowała na uniwersytecie ekonomicznym w działach księgowości zdobywając praktyczne umiejętności i wiedzę w obszarze finansów i marketingu. Zobaczyli też jak wygląda nauka studentów w Turcji. Strona turecka zadbała też o zorganizowanie wycieczek dla uczniów w ich czasie wolnym. Byli oni m.in: w Side, mieście gdzie historia splata się z pięknymi widokami. Spacerując pośród antycznych kolumn, podziwiali majestatyczne ruiny Świątyni Apollina. Mega atrakcją był safari jeepami podziwiając górskie kaniony i przepiękną niebieską rzekę. 

W Czechach byli budowlańcy 

Reklama

W czeskiej Ostrawie swoje doświadczenie zbierali uczniowie z klas o profilach odnawialnych źródeł energii i budowlańcy. W wolnym czasie zwiedzili Pragę gdzie w czasie spaceru po urokliwych uliczkach podziwiali zabytki m.in. Most Karola, Zamek Praski i Rynek Staromiejski. W Ostrawie odwiedzili ZOO. Tam przypadkowo spotkali Łukasza Kaczmarka, siatkarza Jastrzębskiego Węgla i reprezentacji Polski.

Praktyki zagraniczne dla wszystkich uczniów były oprócz zdobywania wiedzy i doświadczenia doskonałą okazją do poznawania innych państw i kultur oraz doskonalenia języka angielskiego.

Reklama

  Barcelona i Komarno miejscem szkoleń nauczycieli wf , historii i matematyki

Nauczyciele wychowania fizycznego: Beata Adamczyk, Mirosław Walaszek i Mariusz Nastalski uczestniczyli w kursie Yoga and Meditation for Educators: Be a Great Teacher, Be Your Best Self"w Barcelonie.  

Zajęcia prowadzone były w języku angielskim co znacznie wpłynęło na umiejętność posługiwania się tym językiem przez nauczycieli z ZSZ 2. Poznanie tajników hinduskiej sztuki ćwiczeń i medytacji pozwala wuefistom wykorzystać jogę w czasie lekcji. Dzięki tej dyscyplinie duchowej opartej na subtelnej nauce uczniowie na wuefach mogą skupić się na przywracaniu harmonii pomiędzy umysłem i ciałem . 

Reklama

Matematyczka Anna Sawczuk także odwiedziła stolicę hiszpańskiej Katalonii. Wzięła ona udział w kursie językowym „English for Educators: advance your career” organizowanym przez ShipCon. 



Ryszard Rozborski nauczyciel matematyki i Ireneusz Szlendak nauczyciel historii także realizowali mobilność zagraniczną z programu Erasmus+. W ramach projektu byli gośćmi w Węgierskim Gimnazjum Katolickim w Komarnie na Słowacji. Podczas tygodniowej wizyty Ryszard Rozborski obserwował lekcje matematyki, a Ireneusz Szlendak przeprowadził w języku angielskim zajęcia w klasach II i III lekcje historii dotyczące relacji polsko-węgierskich od średniowiecza do czasów współczesnych. W trakcie wizyty mieli czas na rozmowy z węgierskimi nauczycielami, omówienie działań i wymianę doświadczeń.  Czas wolny nauczyciele poświęcili na zwiedzanie pięknego i interesującego transgranicznego obszaru naddunajskiego słowacko-węgierskiego oraz miast: Komarno, Komaron, Györ, Esztergom.

Reklama

Wszyscy nauczyciele podkreślają, że wyjazdy z Erasmusa pozwoliły im doskonalić się zawodowo, poznawać systemy edukacji innych państw, doskonalić znajomość języka angielskiego w rozmowach z belframi m.in. Niemiec, Szwecji, Rumuni, Holandii, Norwegii itd. 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/05/2025 10:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości