Reklama

Wyższe limity zarobków dla rencistów i emerytów od marca 2026

Od 1 marca 2026 r. osoby na rencie lub wcześniejszej emeryturze mogą legalnie dorobić więcej bez obawy o zmniejszenie świadczenia z ZUS. Limit miesięcznych dodatkowych przychodów wzrósł do 6 438,50 zł brutto, co umożliwia lepsze wykorzystanie własnych możliwości finansowych. Przypominamy też o obowiązującym do 2 marca terminie rozliczenia zarobków za poprzedni rok.

Masz rentę lub wcześniejszą emeryturę i dorabiasz? Od marca możesz zarobić więcej bez obaw o zmniejszenie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przypomina też o ważnym terminie - do 2 marca trzeba rozliczyć dodatkowe przychody za ubiegły rok.

Kogo dotyczą limity?

Ograniczenia w dorabianiu nie obejmują osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny: 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Limity obowiązują młodszych emerytów oraz rencistów. To ta grupa musi pilnować wysokości dodatkowych zarobków.

Reklama

Od marca można dorobić więcej

Od 1 marca limity przychodów rosną. Są one powiązane ze średnim wynagrodzeniem w Polsce, które wzrosło. Dzięki temu będzie można więcej dorobić do świadczenia z ZUS bez ryzyka jego zmniejszenia lub zawieszenia.

Bezpieczna kwota dodatkowych miesięcznych zarobków od marca wyniesie do 6 438,50 zł brutto. To prawie 300 zł więcej niż wcześniej.

Jeśli ktoś przekroczy tę kwotę, ZUS zmniejszy świadczenie za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu. Przy zarobkach wyższych niż 11 957,20 zł brutto emerytura lub renta za dany miesiąc nie będzie przysługiwać w całości.

Reklama

Nowe limity będą obowiązywać w marcu, kwietniu i maju.

Jakie dochody wliczają się do limitu?

Do limitów wliczane są tylko te przychody, od których trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.

Chodzi między innymi o:

  • wynagrodzenie z umowy o pracę,
  • umowę zlecenie,
  • przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej,
  • dochody z prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozliczeniu podlegają także zarobki z pracy za granicą.

Pamiętaj o rozliczeniu z ZUS do 2 marca

Pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. W tym roku termin mija 2 marca.

Trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenia od pracodawców za 2025 rok. W dokumencie powinny być podane przychody z podziałem na poszczególne miesiące. Dzięki temu ZUS może wybrać najkorzystniejszy sposób rozliczenia dla emeryta lub rencisty.

Reklama

Osoby prowadzące własną firmę składają oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Warto dopilnować terminu by uniknąć problemów z wypłatą świadczenia.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Aktualizacja: 02/03/2026 14:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości