Od 1 marca 2026 r. osoby na rencie lub wcześniejszej emeryturze mogą legalnie dorobić więcej bez obawy o zmniejszenie świadczenia z ZUS. Limit miesięcznych dodatkowych przychodów wzrósł do 6 438,50 zł brutto, co umożliwia lepsze wykorzystanie własnych możliwości finansowych. Przypominamy też o obowiązującym do 2 marca terminie rozliczenia zarobków za poprzedni rok.
Masz rentę lub wcześniejszą emeryturę i dorabiasz? Od marca możesz zarobić więcej bez obaw o zmniejszenie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przypomina też o ważnym terminie - do 2 marca trzeba rozliczyć dodatkowe przychody za ubiegły rok.
Ograniczenia w dorabianiu nie obejmują osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny: 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.
Limity obowiązują młodszych emerytów oraz rencistów. To ta grupa musi pilnować wysokości dodatkowych zarobków.
Od 1 marca limity przychodów rosną. Są one powiązane ze średnim wynagrodzeniem w Polsce, które wzrosło. Dzięki temu będzie można więcej dorobić do świadczenia z ZUS bez ryzyka jego zmniejszenia lub zawieszenia.
Bezpieczna kwota dodatkowych miesięcznych zarobków od marca wyniesie do 6 438,50 zł brutto. To prawie 300 zł więcej niż wcześniej.
Jeśli ktoś przekroczy tę kwotę, ZUS zmniejszy świadczenie za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu. Przy zarobkach wyższych niż 11 957,20 zł brutto emerytura lub renta za dany miesiąc nie będzie przysługiwać w całości.
Nowe limity będą obowiązywać w marcu, kwietniu i maju.
Do limitów wliczane są tylko te przychody, od których trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.
Chodzi między innymi o:
Rozliczeniu podlegają także zarobki z pracy za granicą.
Pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. W tym roku termin mija 2 marca.
Trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenia od pracodawców za 2025 rok. W dokumencie powinny być podane przychody z podziałem na poszczególne miesiące. Dzięki temu ZUS może wybrać najkorzystniejszy sposób rozliczenia dla emeryta lub rencisty.
Osoby prowadzące własną firmę składają oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Warto dopilnować terminu by uniknąć problemów z wypłatą świadczenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze