Aktualności, Kłoczew

Dziewczęta chcą do sejmu

Opublikowano 04 kwietnia 2019, autor:

Uczennicom z Kłoczewa zaimponowali nietypowi bohaterowie

Temat, z którym postanowiły zmierzyć się uczennice Szkoły Podstawowej im . Polskich Noblistów w Kłoczewie to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.  Jest to zadanie rekrutacyjne do Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2019 roku. 

Dla Julii Mąkowskiej i Elizy Piwońskiej taką postacią jest Stefan Bryła . Ich bohater wykazał się profesjonalizmem w zawodzie inżyniera, nazwany pionierem spawalnictwa skonstruował pierwszy na świecie spawany most drogowy. Autor pierwszej polskiej encyklopedii technicznej oraz planu powojennej odbudowy Polski ze zniszczeń wojennych. Angażował się aktywnie w życie społeczne oraz polityczne naszego kraju. Był posłem na sejm II RP. Szanowany wykładowca, czerpiący satysfakcję z możliwości przekazywania młodzieży polskiej nabytej przez lata wiedzy, mimo świadomego zagrożenia. Poniósł śmierć w imię ojczyzny 03.12.1943r.Jak twierdzą dziewczyny –Pozostaje dla nas wzorem postawy obywatelskiej oraz jednym z najwybitniejszych działaczy okresu II wojny światowej.

Za wzór prawdziwego patrioty tamtego okresu Małgorzata Kania i Paulina Mąkowska uważają Stefana Starzyńskiego. Zdaniem dziewczyn- Uczy on odpowiedzialności, która nam młodym, wkraczającym w dorosłe życie jest bardzo potrzebna. Ukochał swoją Ojczyznę i Warszawę nade wszystko. Ich wolność przypieczętował ofiarą z własnego życia.

Kolejną postacią , która zainteresowała walczące o mandat poselski uczennice jest Wincenty Witos. Jak twierdzi Emilia Mućka i Dominika Popiołek –Witos to bez wątpienia osoba, która imponuje nam swoją niezłomnością i odwagą. Otrzymał on od Niemców propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego i ją odrzucił. Nie zgodził się także na współpracę z utworzona przez komunistów Krajową Radą Narodową i tym samym ukazał swą ogromną siłę woli. Ponadto współpracował z Polskim Państwem Podziemnym, co wprawia nas w podziw, gdyż wymagało to ogromnego poświęcenia i odwagi.

Dla Kingi Prządki i Emilii Woźniak zdecydowanie godna podziwu postać to Kazimierz Pużak , który brał udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas procesu szesnastu w Moskwie nie uległ presji i nie zdradził swego narodu. Wykazał swą nieustępliwą postawę i wierność wyznawanym ideałom i wartościom.

Priorytetem Weroniki Jendrych i Izabeli Majek jest przybliżenie postaci posła do sejmu II RP z Lubelszczyzny – Macieja Rataja. Według nich jest to osoba, o której warto pamiętać. Maciej Rataj był wielkim patriotą i mężem stanu. Dwukrotnie pełnił obowiązki prezydenta w najtrudniejszych chwilach dla Polski, pokazał swoje opanowanie oraz zdolności przywódcze. Oddał swoje życie za Polskę. Został rozstrzelany przez Niemców w masowej egzekucji w Palmirach. Naszym zdaniem jest symbolem politycznej rozwagi i męstwa, która potrzebna jest również w naszych czasach –twierdzą dziewczyny.

Uczennice zamierzają przybliżyć swoich bohaterów lokalnej społeczności tworząc strony internetowe poświęcone wybranym przez siebie postaciom , redagując publikację , rozdając ulotki . Jednym z takich działań była wystawa zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie .

Napisz komentarz »