Aktualności, Bez kategorii, Kultura, Społeczeństwo

Patryk Pawelec: Nie szukamy wielkich talentów, ale ludzi chętnych do pracy

Opublikowano 13 lutego 2019, autor: Rozmawiał Michał Gawryołek

Trwają zapisy do Młodzieżowego Studia Teatralnego w Rykach. Z instruktorem teatralnym Patrykiem Pawelcem rozmawiamy m.in. o wrażeniach po pierwszym spotkaniu i planach na najbliższe miesiące

W sobotę w Kwadracie Artystycznym odbyło się spotkanie dotyczące działalności Młodzieżowego Studia Teatralnego w Rykach. Można powiedzieć, że przedsięwzięcie ruszyło…

Młodzieżowe Studio Teatralne w Rykach ruszyło, a raczej wybuchło energią! Tę energię czułem podczas spotkania, które potwierdziło moje przekonanie, że młodzież potrzebuje autonomicznej przestrzeni do twórczej ekspresji. Kluczowym elementem spotkania było zapoznanie się. Nie w tradycyjny sposób, ale podczas indywidualnych rozmów. Każdy mógł porozmawiać z każdym. I wówczas, gdy oddałem inicjatywę młodzieży, energia z jaką przyszli mogła się uzewnętrznić. Trudno było rozejść się do domów, więc ten fakt mówi sam za siebie.

Co możesz powiedzieć o osobach, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie?

Jestem zbudowany tymi ludźmi, a zwłaszcza atmosferą, jaką wspólnie stworzyliśmy. Na spotkanie przyszło dwanaście zupełnie nieprzypadkowych osób, z których każda jawi mi się jako indywidualność. W grupie nie ma dwóch jednakowych charakterów. Teatr nie jest ich jedyną pasją: jedni śpiewają, drudzy lubią książki, inni gotują, kolejni grają na instrumentach, rysują, robią zdjęcia. Są osobami wielu talentów. Najważniejsza dla mnie jednak jest ich wrażliwość. Jestem zbudowany ich postawą i chęcią do działania. Część osób jest mi znana i gdyby nie oni, prawdopodobnie zajęcia nie miałyby miejsca. Wiem, że dołączą do nas jeszcze 3 – 4 osoby. Co ciekawe, uczestnicy to nie tylko mieszkańcy Ryk, ale całego powiatu, jedna osoba będzie dojeżdżać nawet z Puław. Łącznie kilkunastoosobowa grupa artystycznych, wartościowych, ambitnych, młodych ludzi.

W sobotę omówiliście sprawy organizacyjne. Jak będzie wyglądać praca Młodzieżowego Studia Teatralnego?

Będziemy spotykać się w soboty o godz. 11:00, trzy/cztery razy w miesiącu na dwie/trzy godziny. Być może będziemy podzieleni na dwie grupy, czasem będą potrzebne dodatkowe próby. W planach są także spotkania z „ciekawymi ludźmi”, wspólne wyjazdy. Zamierzenia są ambitne, trzymam je w rękawie, ponieważ jest to początek pracy.

Kiedy zobaczymy pierwsze jej efekty i co to będzie?

Do czerwca postaramy się coś pokazać. Na samą działalność MST mam wiele pomysłów pod kątem tekstów literackich, czy tematów, o których warto ze sceny powiedzieć. Kulisy teatralnej pracy są tajemnicą, natomiast na pewno w najbliższym czasie uchylimy rąbka tej tajemnicy. Może będzie to spektakl, czytanie performatywne, wieczór poezji a może performance. Wszystko przed nami. Najpierw muszę grupę dobrze poznać i zobaczyć ile są w stanie z siebie dać, a jestem pewien, że bardzo dużo.

Skąd pomysł, żeby w Rykach zorganizować zajęcia teatralne?

Od września do listopada 2018 roku w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Rykach realizowany był projekt „Ryki w hołdzie Niepodległej”. W ramach projektu prowadziłem warsztaty teatralne dla młodzieży, napisałem scenariusz i zająłem się reżyserią widowiska pt. „Sen o wolności”, które można było zobaczyć 11 listopada na scenie kina „Renesans”. Po zakończeniu projektu młodzież chciała kontynuować zajęcia, a ja miałem wiele pomysłów na dalszą pracę. Początkowo zajęcia miały być kontynuowane w MGCK, niestety to się nie udało. Ostatecznie uczestnicy zajęć przejęli inicjatywę i znaleźli przestrzeń do pracy w Kwadracie Artystycznym. Spotkałem się tutaj z dużą otwartością i miłym przyjęciem ze strony gospodarzy. Mam nadzieję, że Młodzieżowe Studio Teatralne na stałe zadomowi się w Rykach i pokaże niejeden spektakl na terenie województwa i kraju.

 

A gdyby ktoś chciał dołączyć do grupy…

Oczywiście jest jeszcze taka możliwość. Zapraszamy młodzież od 7 klasy szkoły podstawowej. Nie szukamy wielkich talentów, ale ludzi chętnych do pracy!

 

Kolejne spotkanie MST

16 lutego (sobota), godz. 11:00

Ryki – Kwadrat Artystyczny, ul. Szkolna 1

Napisz komentarz »