Aktualności, Dęblin

Czy Dęblin czeka napływ inwestorów?

Opublikowano 05 czerwca 2012, autor: Adam Jabłoński

Inkubator przedsiębiorczości, centrum badawczo-rozwojowe, elektrociepłownia oparta na odnawialnych źródłach energii, zakład doświadczalny bioenergetyki, doświadczalna farma solarna – to tylko niektóre ze składników planowanego kompleksu Air & Dęblin Industrial Park.

W ostatnim czasie Dęblin, dzięki zrealizowanym, jak i planowanym inwestycjom, zmienia swoje oblicze. Ciągle jednak miastu brakuje inwestorów zewnętrznych. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie i na tym polu mogą pojawić się zmiany. Dzięki Kresowej Fundacji Edukacyjnej „Europa” i firmie „Expert F” sp. z o.o. powstał projekt Air & Dęblin Industrial Park będący sam w sobie inwestycją, jak i ofertą dla ewentualnych inwestorów. Projekt jest długodystansowy. Planowany do realizacji na kilka lat. Proces pozyskiwania inwestorów już się rozpoczyna, ale pewnie ostatnia działka zostanie zagospodarowana w okolicy 2022 r.

Napływ inwestycji i inwestorów

Co kryje się za tą angielskojęzyczną nazwą?

– Chcielibyśmy stworzyć park przemysłowy, gdzie w jednym miejscu, na przestrzeni blisko 28 hektarów, byłoby stosunkowo dużo firm, które koncentrują się na podobnej branży – mówi Wojciech Bogdan Dziewulski, kanclerz KFE „Europa”. – Stwierdziliśmy, że powinno się postawić na trzy podstawowe branże. Po pierwsze aviatechnikę – ze względu na lotnicze tradycję i kadry inżynieryjne. Chodzi m.in. produkcję części i zespołów do samolotów i śmigłowców, a także usługi remontowe z zakresu aviatechniki. Drugą branżą jest logistyka – ze względu na położenie oraz ważne węzły kolejowe, drogowe oraz lotnicze, szczególne w przypadku ewentualnego otworzenia się lotniska w kierunku cywilnym. Trzecią branżą jest energetyka, która może być powiązana zarówno z aviatechniką, jak i logistyką. Mówię tu o takich rzeczach, jak produkcja energii cieplnej i elektrycznej, produkcja urządzeń i usług z zakresu popularnych ostatnio odnawialnych źródeł energii, a także produkcja i usługi z zakresu turbin wiatrowych, bioenergetyki i energetyki solarnej.

Gdzie miałby powstać dębliński park przemysłowy? Jak się okazuje, lokalizacja jest już wybrana. Chodzi o teren graniczący z lotniskiem znajdujący się przy wyjeździe z Dęblina w stronę Lublina. Dr Dziewulski przyznaje, że rozmawiał już z burmistrzem miasta na temat ulg podatkowych dla inwestorów startujących z biznesem.

– Kontakty będą, ponieważ będą ze sobą współpracować inwestorzy podobnych branży. Możliwość zakupu tańszej energii cieplnej i wody, bezpłatny Internet, czy dostęp do ewentualnie tworzonego międzynarodowego portu lotniczego – nasz rozmówca wymienia korzyści z lokowania działalności na terenie Air & Dęblin Industrial Park.

Inkubator Przedsiębiorczości

Sercem dęblińskiego parku inwestycyjnego ma być zespół budynków o wdzięcznej nazwie Inkubator Przedsiębiorczości. – Jest to jeden z elementów, od którego chcielibyśmy zacząć – informuje Dziewulski. – Budynek byłby trzykondygnacyjny. Składałby się on z dwóch części. Pierwszej produkcyjno-usługowej, gdzie byłoby dostępnych 50 miejsc do wynajmu po bardzo niskich cenach dla ludzi startujących z mikro-biznesem. Druga część byłaby biurowa, z salami konferencyjnymi. Całość powstałaby przy udziale środków unijnych po spełnieniu odpowiednich warunków. Założeniem docelowym Inkubatora Przedsiębiorczości jest wspieranie i propagowanie w środowisku powiatu ryckiego działalności gospodarczej w różnorodnych jego formach i postaciach.

Burmistrz pozytywnie ocenia projekt

Burmistrz Stanisław Włodarczyk, który uczestniczył na spotkaniu z przedstawicielami Air & Dęblin Industrial Park pozytywnie ocenia daleko idące plany inwestycyjne w ramach parku przemysłowego.

– Bardzo bym się cieszył, gdyby udało się zrealizować tę przyszłościową wizję – mówi burmistrz. – Tam gdzie miasto będzie mogło pomóc to z pewnością pomoże. Rolą miasta byłoby przede wszystkim doprowadzenie drogi dojazdowej do tego obszaru, gdzie miałby ten park powstać. To jest w tym przypadku sprawa najważniejsza.

Na jednej z najbliższych sesji Wojciech Dziewulski przedstawi projekt radnym.

Do Rady Programowej inwestycji zaproszono gen. broni prof. dr hab. Józefa Buczyńskiego, gen. bryg. dowódcę 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego Tomasza Drewniaka, rektora Lubelskiej Szkoły Wyższej w Rykach dr Tadeusza Gracę, starostę ryckiego Stanisława Jagiełłę, dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa prof. dr hab. Janusza Lewandowskiego, dyrektora Regionalnego Programu Operacyjnego z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Anetę Pieczykolan, rektora komendanta WSOSP gen. bryg. pil. dr Jana Rajchela, sekretarza województwa lubelskiego Artura Walaska oraz burmistrza Dęblina Stanisława Włodarczyka.

 

komentarz »
  1. świerze mięso 5 czerwca 2012 15:25 - Odpowiedź

    Mocno spóźnione prima aprilis … niby kto miał kto tu zawitać? tutejsza infrastruktura pozostawia wiele do życzenia na to potrzeba wiele milionów złotych , do tego jeszcze dęblińska mentalność- każdy aby sobie , nic razem , dlatego nie potrafiliśmy nawet utworzyć wspólnego powiatu , mieć posła – chodz jesteśmy prawie dwa razy większym miastem od Ryk .

Napisz komentarz »