Kultura

Zagrały sławy muzyki organowej

Opublikowano 05 sierpnia 2015, autor: Malwina Smolak

Występ Juliana Gembalskiego i Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej zainaugurował cykl Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Organową w kościele Św. Piusa V w Dęblinie

Przez prawie dwie godziny publiczność słuchała koncertu światowej sławy muzyków – organisty Juliana Gembalskiego oraz organistki, sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej. Podczas pierwszego z cyklu koncertów artyści wykonali m.in. utwory Johanna Gottfrieda Walther`a, Marcina Żebrowskiego, Johanna Sebastiana Bacha. Publiczność, która wypełniła świątynię po brzegi, nie raz nagrodziła muzyków brawami na stojąco.

Wstęp na koncert był bezpłatny. Następny odbędzie się 9 sierpnia (niedziela) o godz. 18.00. Tym razem wystąpi Olena Matselyukh – lwowska organistka i pianistka. Jest solistką Domu Muzyki Organowej i Kameralnej we Lwowie. Występuje również z symfoniczną oraz kameralną orkiestrą Lwowskiej Filharmonii. Ponadto występowała w najważniejszych ośrodkach muzycznych Ukrainy, we Francji, Niemczech, Polsce, Słowacji i Szwajcarii. W imieniu organizatorów – serdecznie zapraszamy.

Irena Mazurek, Dęblin

Słuchamy z przyjemnością

Koncert jest świetny! Bardzo dobre wykonania. Słuchamy ich z przyjemnością. Na pewno będziemy co tydzień na koncertach. Bardzo dobrze, że w Dęblinie coś zaczyna się dziać.

Anna Przygodzka

Będę na wszystkich

Bardzo mi się podoba. W Dęblinie to pierwszy taki cykl. Myślę, że powinno być więcej takich koncertów. Jest przepięknie. Na pewno będę na wszystkich.

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych. Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W. A. Mozarta. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok. Występuje w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Z Julianem Gembalskim koncertuje od 1999 roku. W 2004 roku otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Julian Gembalski

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Następnie studiował w Belgii i Francji. Występował w Europie i USA, nagrał ponad 40 płyt, w tym 7 z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Założyciel pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był jej rektorem. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

Organy posiadają 27 głosów

W kościele Św. Piusa V znajdują się organy firmy „Walcker” z roku 1961. Zostały przeniesione z kościoła luterańskiego Bethlehemkirche w Hamburgu-Eimsbüttel i zamontowane w roku 2006 przez Jerzego Kuklę przy udziale Artura Kułaka, miejscowego organisty. Posiadają 27 głosów, 2 manuały i pedał; mechaniczną trakturę gry i elektryczne sterowanie rejestrami (siłowniki i elektronika firmy „Otto Heuss”). Organy odebrano 23 listopada 2006 roku przez Diecezjalną Komisję ds. Muzyki Kościelnej w Siedlcach. Poświęcenia organów dokonał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik 3 grudnia 2006 roku. Koncert inauguracyjny wykonał organista i organmistrz Jerzy Kukla.

Napisz komentarz »