Ludzie

Niosą pomoc nieuleczalnie chorym

Opublikowano 13 października 2015, autor: Marlena Ochal

Od roku w Dęblinie działa domowe hospicjum. Są plany, aby w najbliższej przyszłości powstało stacjonarne

Na miejsce w nim czeka już 20 podopiecznych fundacji „Hospicjum – Razem możemy więcej”. Fundacja jest pierwszą na naszym terenie organizacją, działającą na rzecz pacjentów nieuleczalnie chorych, wymagających długotrwałej i kompleksowej opieki.Pomagamy osobom chorym zmienić „adres” – mówi prezes Kamilla Brodzik.

Opieka hospicyjna działa na terenie powiatu od ponad roku w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Zdrowie”. – Mamy pod opieką 18 chorych – mówi Halina Kłaczyńska dyrektor SGL „Zdrowie”.

Wsparcie fizyczne i duchowe

Niestety, niektórzy chorzy nie doczekują pomocy. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia są zbyt niskie na objęcie opieką wszystkich potrzebujących. Stąd inicjatywa otwarcia fundacji. Zdaniem założycielek opieka hospicyjna i opieka długoterminowa nie powinna być limitowana. Zespół hospicjum domowego stanowią lekarz, pielęgniarka, psycholog, rehabilitant, ksiądz i wolontariusze, którzy świadczą opiekę całodobowo. – Opieka nad pacjentem nie sprowadza się tylko do leczenia objawowego, ale głównym jej celem jest towarzyszenie – mówi Eliza Czerwińska, współzałożycielka fundacji. Czuwa się zarówno nad samym chorym, jak i jego bliskimi w domu. – Najbliżsi dodają sił, aby przezwyciężyć wszelkie niedogodności czasu choroby – dodaje Kamilla Brodzik.

Potrzebni wolontariusze

W planach fundacji jest otwarcie na terenie powiatu hospicjum stacjonarnego. Konkretów póki co brak. – Na ile finanse nam pozwolą i wsparcie społeczeństwa, bo to też jest bardzo ważne – mówią panie z fundacji.  Założycielki wierzą, że w pomoc zaangażują się wolontariusze. – Mamy nadzieję, że to właśnie oni swoją radością życia wesprą naszych podopiecznych, wniosą radość i nadzieję w te trudne chwile zmagania się z chorobą – przyznają.

Wesprzyj fundację „Hospicjum-Razem możemy więcej”

Szanowni czytelnicy, żeby fundacja mogła działać i pomagać potrzebna jest Państwa pomoc. Dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą o przekazanie środków finansowych na rzecz osób nieuleczalnie chorych.. Nr konta: 78 1750 0012 0000 0000 3067 7568

Akcja „Żonkil” w szkołach

Podczas  otwarcia fundacji po raz pierwszy na naszym terenie ruszyła akcja „Żonkil”. W niedzielę do przystąpiły do niej: Zespół Szkół nr 4 w Dęblinie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie, Zespół Szkół w Kłoczewie, Przedszkole nr 1 i nr 3 w Dęblinie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dęblinie, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach. Szkoły otrzymały sadzonki kwiatów. Co roku – w okolicy 9 października (Międzynarodowy  Dzień Opieki Hospicyjnej) tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile/ Jest to symboliczny akt solidarności z osobami umierającymi.

Napisz komentarz »