Kultura

Wernisaż Anny Szymańskiej przyciągnął tłumy

Opublikowano 15 marca 2016, autor: Marlena Ochal

Obrazy malarki z Dęblina można podziwiać w Miejskim Domu Kultury do 31 marca

Dawno żaden wernisaż nie zgromadził w „Galerii nad Wisłą” tak dużej liczby osób, jak wtorkowa wystawa Anny Szymańskiej. Rodzina, przyjaciele, znajomi, miłośnicy sztuki i talentu artystki przyszli 8 marca, by podziwiać 53 różnorodne obrazy jej autorstwa.

Szymańska pracuje jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół nr 4. Malarstwo to jej drugi zawód. Choć działalnością artystyczną zajmuje się od 1981 r., swoje prace w MDK pokazała po raz pierwszy.

Ponad trzy tysiące obrazów

Dorobek artystyczny autorki jest imponujący. Pani Anna namalowała grubo ponad trzy tysiące obrazów różnego formatu i technik. W kręgu malarskich zainteresowań artystki są kobiety, kwiaty, pejzaże, obiekty sakralne oraz architektura świecka. Ponadto pani Anna lubi malować obrazy tematycznie związane z naszym miastem, a więc m.in. Pałac Jabłonowskich, pomnik „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” oraz samoloty. Każdy obraz, mimo że przedstawiający ten sam temat, jest wyjątkowy.

Wystawa w MDK jest osiemnastą indywidualną malarki. Oprócz tego pani Anna brała udział w ponad 40 zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Jej unikalne obrazy często znajdują nabywców – kolekcjonerów z całego świata, m.in. z Australii, Korei, Japonii, RPA, USA i Kanady.

Szczęśliwy zwycięzca

Miłym akcentem wernisaży w MDK jest możliwość wylosowania jednej z prac autora wystawy. Tym razem szczęściarzem został Józef Majewski z Dęblina. – Przychodzę na wydarzenia organizowane przez MDK regularnie. Po raz pierwszy udało mi się wygrać pracę i to tak fantastycznej malarki. Warto było czekać. Obraz powieszę w salonie, latem zaś zajmie honorowe miejsce w Muzeum Rowerów w Gołębiu, którego jestem właścicielem – mówi pan Józef.

35 lat pracy artystycznej

Anna Szymańska jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom wykonała w pracowni rzeźby prof. Marii Siuty-Góreckiej. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Od 1981 roku, poza pracą zawodową (nauczyciela sztuki), zajmuje się pracą artystyczną. W pracach wykorzystuje różne techniki malarskie i graficzne. Preferuje malarstwo olejne i temperę.

Napisz komentarz »