Aktualności

Zarejestruj dziecko przez internet

Opublikowano 21 czerwca 2018, autor:

Narodziny prawie 300 maluchów zostały zgłoszone on-line w ciągu pierwszych 5 dni od uruchomienia przez Ministerstwo Cyfryzacji nowej usługi

Rodzice już nie muszą spieszyć się do urzędu. Wszystko, czego potrzebują, to Profil Zaufany i kilka minut. Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku mieszkańców powiatu ryckiego, gdzie nie funkcjonuje porodówka, wiązało się to z wyjazdem do Puław, Lublina, Garwolina, Warszawy. Od 1 czerwca rodzice mają wybór – jechać do urzędu, czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Wygoda dla rodziców

Monika i Paweł Gulewscy z Sierskowoli (gmina Ryki) w październiku spodziewają się drugiego dziecka. Pierwszy syn Kuba ma 7 lat. Urodził się w puławskim szpitalu. Wtedy jego tata musiał specjalnie pojechać do Urzędu Stanu Cywilnego, żeby zarejestrował synka. Przy narodzinach drugiego potomka może być  łatwiej. – Rozważamy możliwość zarejestrowania dziecka przez internet – przyznaje pani Monika. Zwłaszcza, że najprawdopodobniej dziecko urodzi się w Lublinie lub Garwolinie. Gulewscy już słyszeli o możliwości „zapisania” dzieci on-line. – Czytałam o tym i według tych informacji wszytko ma potrwać tylko kilka minut – mówi pani Monika.

– Na pewno jest to udogodnienie dla rodziców, którzy spodziewają się dziecka, bo nie muszą już tracić tyle czasu, aby jechać do Urzędu Stanu Cywilnego – przyznaje Iwona Krupińska, kierownik USC w Rykach. Nie wiadomo, czy jakiś rodzić z terenu powiatu zdecydował się już skorzystać z rejestracji on-line, bo nawet przy takiej rejestracji wybiera się USC tam, gdzie urodziło się dziecko. – My nie mamy takich danych – dodaje kierownik Krupińska.

Zdążysz w trakcie drzemki

Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków. Co ważne, rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jak go zdobyć? Wszystkie informacje są na www.pz.gov.pl.

Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu system poprosi cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie twoich danych. Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie, to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze by było uzgodnione przez oboje rodziców. – Dyskutujemy na temat imienia dla naszego dziecka. Każdy z nas ma swoją wersję. Mąż żartuje, że pojedzie zarejestrować dziecko i nada mu imię, które on woli, wtedy ja odpowiadam, że sama mogę zarejestrować dziecko przez internet i wybrać imię, które ja wolę – mówi Monika Gulewska. Dodaje, że do października na pewno uda się ustalić jedną wersję.

Przed rejestracją trzeba też ustalić numer aktu małżeństwa lub urodzenia (dotyczy to osób, które nie są w związku małżeńskim). To znacznie ułatwi weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok, to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha. Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Rejestracja w 5 krokach

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka

Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica

Krok 3: wpisujesz dane dziecka

Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)

Krok 5: podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym)

 

Zbigniew Jończyk

Napisz komentarz »