Reklama

Przeniosła wspomnienia na płótno

29/04/2015 00:00
W niedzielę odbył się wernisaż wystawy Wiolety Rzążewskiej pt. "Sceny zatrzymane". - Kiedy byłam mała dużo czasu spędzałam u babci. Przeglądałam stare zdjęcia i obserwowałam, jak toczy się życie na wsi. To mocno zostało w mojej świadomości - tłumaczy artystka, pytana o motywację do powstania wystawy.

Kiedy w ubiegłym roku zmarła jej babcia, postanowiła przenieść swoje wspomnienia z dzieciństwa i starych zdjęć na płótno. - Wybrałam fotografie i zaczęłam realizować swój plan - opowiada malarka. Poprosiła o wsparcie projektu Urząd Gminy Kłoczew. - Wójt zgodził się niemal natychmiast - dodaje. Dzięki temu w chacie jej wuja powstała galeria sztuki. Zwiedzający rozpoznawali na obrazach i zdjęciach dawnych znajomych. Inni przyszli powspominać stare czasy i spotkać się z przyjaciółmi. Jeszcze inni wystawę potraktowali jako powrót do korzeni. Tak jak Krystyna Rybicka z Majdanu (gm. Trojanów), która wraz z mężem odwiedziła Kurzelaty. - Urodziłam się w tej wsi i wychowałam - mówi pani Rybicka. - Mimo, że znajomych jest coraz mniej to z mężem chętnie tu przyjeżdżamy - dodaje. - Dzięki wystawie mogliśmy się znowu spotkać z przyjaciółmi - mówi Marian Rybicki, mąż pani Krystyny. - Na obrazach rozpoznałem nawet kilku znajomych - dodaje.

Ludowe występy

Sama wystawa to nie wszystko. Na scenie, którą rozstawiono na podwórku, wystąpiły zespoły ludowe "Pelagia" oraz "Kłoczewiacy". W międzyczasie chętni mogli zjeść kiełbaski z grilla i bigos. Nad imprezą czuwali strażacy z OSP Wylezin. Po południu zaprezentował się zespół muzyczny "Dekret", który bawił gości do samego wieczora.

W maju wystawę będzie można oglądać w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach. Projekt Wiolety Rzążewskiej został dofinansowany przez Urząd Gminy Kłoczew i jest realizowany przy współpracy w MGCK w Rykach.

Wystawa pracą dyplomową

Wioleta Anna Rzążewska urodziła się w 1986 roku w Puławach. Mieszkała w Rudzie i w Warszawie. Uczyła się w ZSZ nr 2 w Rykach. Dyplom ze scenografii i kostiumografii uzyskała w Regionalnym Ośrodku Edukacji w Warszawie. Jest studentką w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Prezentowana wystawa jednocześnie stanowi jej pracę dyplomową.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości