- Sztuką origami zajmuję się od IV klasy szkoły podstawowej. Pierwsze moje prace powstały dla mamy - przyznaje. Pasją do origami zaraziła Natalię wychowawczyni, Elżbieta Hejduk.
Origami jest to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Uważana jest jednak za tradycyjną sztukę japońską, ponieważ w Japonii sztuka ta rozwinęła się najbardziej. Podstawą tej sztuki jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić ani dodatkowo ozdabiać, a którą poprzez odpowiednie zginanie można stworzyć niesamowite rzeczy.
Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe, którym zajmuje się Natalia. - Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają przez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów, tak zwanych "modułów" - opowiada dziewczyna. Przyznaje, że najbardziej lubi tworzyć łabędzie. - Mam w swojej kolekcji kilka łabądków i wszystkie się różnią od siebie, oczywiście nie tylko kolorystycznie. Na takiego łabądka potrzeba około 500 modułów. Mam też łabędzia, do wykonania którego potrzebowałam 1500 złożonych w trójkąt karteczek - mówi Natalia.
Potrzebna jest cierpliwość
Wszystkie kartki formatu A4 składane są w ten sam sposób. - Jeśli są złożone dobrze, to nie potrzeba ani kleju, ani żadnych innych produktów podtrzymujących konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać- instruuje artystka. Dziewczyna przyjmuje zamówienia na origami od rodziny i przyjaciół. W planach ma wykonanie dwóch łabędzi, których kształty tworzą serce, na ślub chrzestnej brata. - Origami to sztuka czasochłonna wymagająca cierpliwości, ale przynosząca satysfakcję - mówi Natalia, która we wrześniu rozpocznie naukę w III klasie Gimnazjum w Czernicu. Ze swojej pasji nie zamierza rezygnować. Wręcz przeciwnie, z każdą kolejną pracą doskonali technikę.
Komentarze