Tadeusz Kucharski z Ryk 17 września wziął udział w uroczystym otwarciu Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej
Otwarcie zainaugurowała polowa msza św. na placu apelowym przed Muzeum Katyńskim celebrowana przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka. Później odbyło się widowisko poetycko-muzyczne, podczas którego zaprezentowano pieśni i wiersze poświęcone zbrodni katyńskiej. - Jestem pod wrażeniem uroczystości związanych z otwarciem Muzeum w miejscu, o którym dużo słyszałem, ale nigdy nie miałem możliwości jego zwiedzenia, czyli Cytadeli Warszawskiej - mówi Tadeusz Kucharski z Ryk, dowódca Chóru Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin". Zaproszenie na otwarcie mieszkaniec Ryk otrzymał od ministra obrony narodowej. - Nietaktem byłoby odmówić - zaznacza Kucharski. - Dzięki otwartemu Muzeum obiekt ten zacznie żyć nowym życiem - dodaje.
Nowa siedziba muzeum znajduje się w liczącym 3,5 ha parku na terenie Cytadeli Warszawskiej. To placówka historyczno-martyrologicza. Jej zadaniem jest przedstawienie zbrodni katyńskiej za pomocą "specyficznych" zabytków rzeczowych, m.in. relikwii wydobytych z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje i licznych dokumentów.
Komentarze