Reklama

Uczestniczyli we mszy św. po łacinie

23/02/2016 23:00
W czasie pontyfikatu Benedykta XVI był on prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Obecnie jest Patronem Zakonu Maltańskiego.

Wizyta kardynała w Polsce związana była z promocją jego nowej książki pt. "Eucharystia. Boża Miłość stała się Ciałem", która pogłębia świadomość i wiedzę czytelnika o Eucharystii. Podczas przemówienia kard. Burke podkreślił, jak ważna w Eucharystii jest oprawa liturgiczna oraz sposób odprawiania mszy świętej, sfera sacrum, wyrażając swoje ubolewanie nad skutkami reformy rytu mszalnego w 1969 roku, której owocem jest powszechnie znana forma sprawowania mszy.

Po spotkaniu kardynał odprawił mszę św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Była to tzw. msza św. "trydencka". Związana jest ona z Soborem Trydenckim (1570 r.), na którym ówczesny papież, św. Pius V, dokonał ujednolicenia i rozpowszechnienia w Kościele obrzędu sprawowania mszy św., kształtującego się od czasów starożytności. W tym rycie używa się przede wszystkim łaciny, jako języka liturgicznego.

 

Zachwyceni mszą św. "trydencką"

 

Szymon z Dęblina

Nuta tajemnicy 

Eucharystia przez bogactwo symboliki i ogólnie jej sposób sprawowania, przenosiła moje myśli w płaszczyzny nieznane, a przez język łaciński opiewała w nutę tajemnicy

Piotr ze Stężycy

Kierunek modlitwy

Uczestnictwo we mszy w tej formie pozwala skupić się na tym, co jest najważniejsze, tzn. na ofierze Krzyża. Celebrans zwrócony przodem do ołtarza swoją postawą wskazuje właściwy kierunek modlitwy

Jadwiga z Bazanowa

Wielu młodych 

Mnie najbardziej urzekła ogromna ilość ludzi młodych. W parafiach ludzi młodych prawie nie ma. Tam było odwrotnie. Większość to ludzie młodzi i to głownie mężczyźni. Nie wstydzili się klękać, robić znak krzyża.

Krystyna ze Stężycy

Szukają sfery sacrum

Kościół był przepełniony śpiewem młodych ludzi po łacinie. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Mamy piękną młodzież. A Kościół jest żywy - pełen młodych, szukających sfery sacrum.

Marta z Bazanowa

Niezwykłe wydarzenie

Mnie urzekło piękno i autentyczność całej mszy. Zarówno kapłani, jak i wierni uczestniczyli w niej z prawdziwą pokorą, wiarą i zaangażowaniem. Dzięki temu człowiek zdaje sobie sprawę, jak niezwykłym wydarzeniem jest każda msza.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości