"Nie dla piątki Kaczyńskiego", "PiS zdrajcą wsi". Miedzy innymi takie hasła można było zobaczyć na transparentach przygotowanych przez rolników z terenu powiatu ryckiego
W środę (21 października) o godzinie 10. kilkanaście ciągników przejechało ulicami Ryk i Dęblina. W ten sposób rolnicy chcą pokazać swój protest przeciwko ustawie o ochronie zwierząt.
Początek końca
- Jestem dziś tu, bo boję się o swoją przyszłość. To jest początek końca rolnictwa w Polsce. Jak pozwolimy teraz zamknąć hodowle futerkowe, to może później zakażą chowu świń, krów. Hoduje się dla mięsa, skór, mleka - mówi Jarosław Bichta z okolic Kłoczewa, który jest dostawcą mleka do ryckiej mleczarni. Mężczyzna zwraca uwagę, że ustawa daje możliwość fundacjom proekologicznym ingerowania w ich gospodarstwa. - Wejdą do naszego gospodarstwa, stwierdzą, że któraś krowa jest chora. Zabiorą wszystkie krowy i je sprzedadzą - dodaje Jarosław Bichta.
Pod przykrywką
Pan Daniel przyznaje, że dzisiejszy manifest nie jest protestem ani strajkiem. - To odzwierciedlenie tego, co się z nami wyprawia. Nasz rząd i "piątka Kaczyńskiego" chce doprowadzić do końca naszego rolnictwa. Wszystko jest przykryte "ustawą futerkową". Nigdy nie byłem polityczny, ale dziś jestem bardzo mocno zdenerwowany - mówi pan Daniel. Rolnik przeprasza mieszkańców powiatu za dzisiejsze utrudnienia. - Ale nie mamy innego wyjścia. Nie mamy, jak inaczej pokazać ludziom naszego niezadowolenia - kończy.
Ceny na granicy opłacalności
- Nie podoba nam się to, co dzieje się w naszym kraju z rolnictwem. Chcemy się temu przeciwstawić i pokazać ludziom, że w tym kraju coś jest źle. Skoro chcą zlikwidować polskie rolnictwo, polską produkcję - mówi Jakub, rolnik z Kłoczewa zajmujący się hodowlą bydła mięsnego. - Odczuwam te zmiany na własnej skórze. Ceny są na granicy opłacalności. Dopiero co się podniosły po pierwszym lockdownie i już znowu idą w dół - dodaje.
Protesty w całej Polsce
Rolnicy nie zgadzają się na wejście w życie tzw. "piątki Kaczyńskiego dla zwierząt". Dla gospodarzy nie do zaakceptowania była zarówno pierwotna wersja nowelizacji ustawy, jak i ta z zaproponowanymi poprawkami. W wariancie przyjętym 14 października przez Senat wykreślono m.in. zakaz uboju rytualnego drobiu, zdecydowano się wydłużyć okres przejściowy wprowadzenia ustawy do 31 lipca 2023 roku dla hodowców zwierząt futerkowych i do 31 grudnia 2025 roku w przypadku uboju rytualnego bydła. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76 senatorów, przeciw było 11, wstrzymało się 10 osób. Wcześniej Senat odrzucił wniosek o odrzucenie w całości noweli ustawy. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
Protesty odbywają się w całej Polsce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Piękne traktory.
Kto im za to zapłacił?:) Rolnik z bogatym biznesmen od futer nie ma nic wspólnego !! Warto przyjrzeć się szczegółowo ustawie i czy faktycznie każdy postulat jest zły.. Ale tak to jest jak nie ma się nic do powiedzenia a tylko powtarza się to co usłyszało się od kogoś, bez szczegółowego zapoznania się z ustawa.
Właśnie że ma, ktoś tu z rolnictwem ma nie wiele wspólnego a wypisuje takie głupoty. Zamknięcie branży futerkowej wiąże się m.in. z problemem utylizacji odpadów poubojowych a to kolejny powód do obniżenia cen skupu żywca. Strajk rolników to przede wszystkim protest przeciwko temu co się wyprawia w rolnictwie. Pan/pani nie prowadzi głupich rejestrów wejścia i wyjścia ze swoich budynków czy tego ilu miał Pan gości na podwórku a rolnik już tak. A to tylko czubek góry lodowej. Niskie ceny skupu, rosnące koszta, ogrom papierologi i żenujące wymagania przy licznych kontrolach to są problemy z którymi ciągle trzeba się mierzyć. Każdy chce mieć godne warunki płacy i pracy rolnik też.
niemiecka technika z polskimi flagami
Pierwszym złem ustawy jest to że pseudo obrońcy zwierząt będą mogli wejść na twoje i moje podwórko bardziej bezkarnie niż mundurowi. Oczywiście prawa zwierząt muszą być przestrzegane ale od tego są służby weterynaryjne a nie jacyś obrońcy zwierząt. A co do niemieckich maszyn mam nadzieję że osoba pisząca ten post jeździ samochodem który jest polskiej marki... Uppss nie ma takiej. Rząd nakłaniał rolników po zlikwidowaniu gospodarstw z branży wieprzowej po wystąpienia wirusa ASF żeby przechodzili na wołowinę teraz rząd wprowadza ustawe która zakazuje uboju rytualnego na który składa się 80% procent produkcji jaka będzie opłacalność produkcji cena spadnie o jakieś 60% Powinniśmy solidarnie z rolnikami walczyć o to by nasze podwórko było naszym azylem a nie placem dla osób którym chodzi o zabranie zwierzęcia z posiadłości.
Jedna z bardziej uprzywilejowanych grup społecznych. W dodatku reprezentowana przez rząd pisu. Po chuj na nich głosowaliście jak teraz drzecie mordy.
W tym problem, że ci co tam jeździli to pisu nie wybierali. Pozdro dla sympatyków i działaczy Kłoczewskiego PSLu
Bo jak nie My! To kto?
zakaz futerkowców itd ale nie zasadach pisowskich , tylko na normalnych jak to robiło, rozmawiało się w sejmie kiedyś . trojstronne komisje itd a nie ukradkiem po nocach i szybko
Niezłe traktorki...
Jak blokować to pod sejm a nie normalnym ludziom utrudniać życie w tych i tak ciężkich czasach. Gratuluję pomysłodawcom tego debilnego pomysłu
U mnie w robocie kilka miesięcy temu chłopaki że wsi na PIS nie dali złego słowa powiedzieć A teraz wielce pokrzywdzeni. Sami są sobie winni głosowali na nich a teraz beczą jak to im źle. Poszły won
Jestem kierowcą ciezarowki i przez te zjebane łby na traktorach ciągle jakieś blokady. Ciekawe jak oni by reagowali jak by im na pole ktoś się wpieprzal.
Ciekawe co by wszyscy jedli gdyby nie rolnicy?? Rolnik nie patrzy czy jest niedziela, czy święto, tylko musi wstać i wszystkim się zająć.. Nie jestem rolnikiem, ale mam świadomość co z czego się wytwarza.. Dosłownie wszystko co kupujemy w sklepie jest wytworzone przez większe lub mniejsze gospodarstwo rolne.
Rolnik z krwi i kości to nie to samo ci bogaty biznesmen od futer. Hodowla zwierząt zajmują się hodowcy. Rolnik zaś zajmuje się uprawą roli - ot taka różnica. Wszyscy tak głośno krzyczący, że jakie to zło się dzieje niech przeczytają ustawę i czy faktycznie cała jest zła i niech dopiero merytorycznie wypowiadają się do każdego punktu. Interesy bogatych biznesmenów to ja mam gdzieś a prawda jest tez taka ze te hodowle zatruwają życie ludziom w okolicy, zatruwają środowisko, czy jest problem z odpadami. O tym nikt nie myśli skądże, liczy się pieniądz. Na gospodarce odpadami nie znam się ale odpady przerabiane są chyba ma pasze, czyż nie? Zatem skąd to Hallo. Czy może jest nadprodukcja i stad tez jest problem.. warto spojrzeć może na kraje które ten zakaz już wprowadziły i na postawie twardych danych stwierdzić co się zmieniło i czy w ogóle coś się zmieniło..bo na pewno nic nie padło i państwa nadal wraz z gospodarkami działają
Uwaga : jeśli coś produkujesz licz się z kosztami, nabrudzisz, naśmiecisz, licz się z tym że musisz to po sobie uprzątnąć - legalnie!! Coś jest za drogo - znajdź dobre, może nawet innowacyjne rozwiązanie aby było to opłacalne i bez szkody dla innych.
Protestowali nauczyciele rolnicy mieli to w dupie protestowali gornicy rolnicy mieli to w dupie protestowaly pielegniarki rolnicy mielu to w dupie wiec teraz niech mają resztę honoru i nie robią z siebie blaznow na ulicach.
Przecież Ryki to też wieś. To chyba normalne że jeżdżą tam traktory. Jeszcze jedno do kierowcy ciężarówki. Jak padnie rolnictwo to Ty stracisz robotę bo nie będziesz miał czego wozić.
Rolnicy to mysla ze sa pepkiem swiata ale tylko w polsce tak sie rozpuscili mleko w dol placz zywiec w dol płacz nawozy drogie płacz . A co ma zrobic robotnik jak go z roboty wywalaja co ma dzieciom powiedziec ??? Doplaty do wszystkiego i wiecznie źle trochę honoru
Jak można powiedzieć ze rolnicy mają w dupie protesty innych branż?! Rolnicy nie chorują? Nie mają dzieci które chodzą do szkoły? Nie potrzebują węgla by ogrzać dom? Co wy piszecie?!!!! Nikt nie uzgadniał z nimi tej ustawy ba nawet nie zostali wpuszczeni przed głosowaniem! Chcą rozmawiać by nie blokować tras nikt nie chce się z nimi spotkać! Więc pytam się jak oni mają protestować taka pani na kasie podczas tak zwanego strajku włoskiego będzie obsługiwać klienta 3x dłużej niz normalnie a oni co? mają zwierzętą jeść nie dać?! Mamy czerwoną strefę w całej Polsce zakaz zgromadzeń nie pojadą protestować do Warszawy. Macie argument ze wieś wybrała pis Co 100% ludzi ze wsi głosowało na PiS? Spójrzcie na Lublin gdzie obecny prezydent miał 1/3 więcej głosów od konkurenta! Ryki też wybrały PIS więc się opamiętajcie bo te bzdury które wypowiadacie nie mają pokrycia w faktach! Nie wiem jak reszta społeczeństwa uważa ale lepiej będzie jeśli rząd cofnie tą ustawę bo będziemy płacić po 10zl za bochenek zwykłego chleba!
Dajcie na luz ludzie . Przeciez zaraz polak polakowi do gardla skoczy
Piękne traktory.
Kto im za to zapłacił?:) Rolnik z bogatym biznesmen od futer nie ma nic wspólnego !! Warto przyjrzeć się szczegółowo ustawie i czy faktycznie każdy postulat jest zły.. Ale tak to jest jak nie ma się nic do powiedzenia a tylko powtarza się to co usłyszało się od kogoś, bez szczegółowego zapoznania się z ustawa.
Właśnie że ma, ktoś tu z rolnictwem ma nie wiele wspólnego a wypisuje takie głupoty. Zamknięcie branży futerkowej wiąże się m.in. z problemem utylizacji odpadów poubojowych a to kolejny powód do obniżenia cen skupu żywca. Strajk rolników to przede wszystkim protest przeciwko temu co się wyprawia w rolnictwie. Pan/pani nie prowadzi głupich rejestrów wejścia i wyjścia ze swoich budynków czy tego ilu miał Pan gości na podwórku a rolnik już tak. A to tylko czubek góry lodowej. Niskie ceny skupu, rosnące koszta, ogrom papierologi i żenujące wymagania przy licznych kontrolach to są problemy z którymi ciągle trzeba się mierzyć. Każdy chce mieć godne warunki płacy i pracy rolnik też.