Reklama

Dęblin pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej podczas uroczystości rocznicowej

W Dęblinie odbyły się uroczystości ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed 16 lat. Wojsko i lokalni przedstawiciele złożyli kwiaty pod popiersiem gen. Andrzeja Błasika. Ceremonię uświetniła asysta honorowa i wojskowa orkiestra, przypominając o niezwykłej roli lotników związanych z miejscową Szkołą Orląt.

10 kwietnia w Dęblinie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. W tym roku przypada 16. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

Przedstawiciele wojska i władz lokalnych oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze.

Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, gen. bryg. pil. Waldemar Gołębiowski, rektor-komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, gen. bryg. pil. Krzysztof Cur oraz dowódcy i komendanci jednostek Garnizonu Dęblin złożyli wieniec pod popiersiem śp. gen. broni pil. Andrzeja Błasika przy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Reklama

Uroczystość odbyła się z udziałem asysty honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W czasie ceremonii Orkiestra Wojskowa w Dęblinie wykonała utwór Śpij, kolego.

Katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Miasto Dęblin przypomina, że jest to dla lokalnej społeczności szczególny dzień pamięci.

Wśród ofiar znaleźli się lotnicy związani z dęblińską Szkołą Orląt - osoby, które właśnie tutaj zdobywały swoją wiedzę i doświadczenie:

Reklama
  • kpt. Arkadiusz Protasiuk,
  • mjr Robert Grzywna,
  • por. Artur Ziętek,
  • chor. Andrzej Michalak.

W katastrofie zginął również gen. pil. Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych RP, absolwent dęblińskiej szkoły lotniczej oraz Honorowy Obywatel Miasta Dęblin.

Burmistrz Dęblina Roman Dariusz Bytniewski, wraz z rektorem-komendantem Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. Krzysztofem Curem oraz płk. Markiem Wachowcem, złożyli symboliczny znicz pod popiersiem generała przy Muzeum Sił Powietrznych.

- W takich chwilach szczególnie wybrzmiewa znaczenie pamięci, skupionej przede wszystkim na ludziach, ich życiu i tym, co po sobie pozostawili - mówią przedstawiciele Miasta Dęblin - To czas zatrzymania się na moment i refleksji nad tym, jak kruche bywa życie oraz jak ważne jest zachowanie szacunku wobec historii i drugiego człowieka - dodają

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego / Miasto Dęblin
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości