Ze względu na pandemię uroczystości miały charakter tylko symboliczny
W Rykach obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej tylko indywidualnie, chętne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Była pierwszym w Europie i drugim na świecie najważniejszym aktem ustawodawczym. Gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej. Miała na celu wzmocnienie i ustabilizowanie państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję, reformowała wymiar sprawiedliwości, nadała nowe prawa mieszczaństwu. Dała nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.
Radość nie trwała długo. Do rosyjskiej stolicy udała się grupa Polaków prosząc carycę Katarzynę o interwencję zbrojną. 17 maja zawiązano Konfederację Targowicką. Dzień później 20 tys. konfederatów wspartych 100 tys. Rosjan wkroczyło do Polski. Rozpoczęła się wojna. Wojska rosyjskie grabiły i niszczyły nasz kraj. I tak w 1795 r upadła Rzeczpospolita i przez 123 lata nie było państwa polskiego.
- Pamiętajmy o tych wydarzeniach. W Polsce jest cały czas wielu patriotów, ale jest ciągle wiele "Targowicy" - powiedział Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk w krótkim wystąpieniu. Zaprosił mieszkańców na przyszłoroczne uroczystości. - Mam nadzieję, że w innych okolicznościach, w tym pięknym miejscu będziemy świętować tak, jak to wydarzenie na to zasługuje - zaznaczył burmistrz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Pi$ juz kilka lat temu zapomnial, co to konstytucja;)))
Pi$ juz kilka lat temu zapomnial, co to konstytucja;)))