Reklama

RYKI Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ze względu na pandemię uroczystości miały charakter tylko symboliczny

W Rykach obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej tylko indywidualnie, chętne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Była pierwszym w Europie i drugim na świecie najważniejszym aktem ustawodawczym. Gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej. Miała na celu wzmocnienie i ustabilizowanie państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję, reformowała wymiar sprawiedliwości, nadała nowe prawa mieszczaństwu. Dała nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Reklama

Radość nie trwała długo. Do rosyjskiej stolicy udała się grupa Polaków prosząc carycę Katarzynę o interwencję zbrojną. 17 maja zawiązano Konfederację Targowicką. Dzień później 20 tys. konfederatów wspartych 100 tys. Rosjan wkroczyło do Polski. Rozpoczęła się wojna. Wojska rosyjskie grabiły i niszczyły nasz kraj. I tak w 1795 r upadła Rzeczpospolita i przez 123 lata nie było państwa polskiego.

- Pamiętajmy o tych wydarzeniach. W Polsce jest cały czas wielu patriotów, ale jest ciągle wiele "Targowicy" - powiedział Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk w krótkim wystąpieniu. Zaprosił mieszkańców na przyszłoroczne uroczystości. - Mam nadzieję, że w innych okolicznościach, w tym pięknym miejscu będziemy świętować tak, jak to wydarzenie na to zasługuje - zaznaczył burmistrz.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nie ma na kogo glosowac - niezalogowany 2021-08-17 05:50:47

    Pi$ juz kilka lat temu zapomnial, co to konstytucja;)))

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości