Dziś rozpoczęły się obchody upamiętniające majora Mariana Bernaciaka ps. "Orlik", żołnierza niezłomnego. W tym roku mija 75 lat od zamordowania go przez komunistów. Jutro w uroczystościach w Zalesiu udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda
Major Marian Bernaciak zginął na posterunku w służbie Tej "co nie zginęła" 24 czerwca 1946 roku. Miał tylko 29 lat. Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych Polaków Ziemi Ryckiej. "Odszedł od nas żołnierz, który całe swoje życie, cała swoją młodość poświęcił Tej, którą ukochał nade wszystko. Polska wolna i Silna była Mu ideą, była Mu celem. Prowadził tę walkę od 1939 roku z okupantem niemieckim. Kiedy Niemcy zostały pokonane znalazł się w pierwszych szeregach żołnierzy AK, którzy podjęli na nowo walkę z okupantem sowieckim. W tej walce nie ustawał i trudu własnego i krwi własnej nie szczędził, ofiary obfitej, bo za "wolność dla Ojczyzny i umierać miło, aż stanął nad ciemną, zimną mogiłą, bohaterski Obrońca Ojczyzny" - napisał w nekrologu Franciszek Jaskulski "Zagończyk, podkomendny "Orlika".
Pogrzeb mjr Mariana Bernaciaka odbył się 2 lub 3 lipca 1946 roku w kościele w Rykach. Symboliczny, bo komuniści odmówili mu godnego pochówku. Przyszły tłumy. Trumna była pusta. Klęczał przed nią ojciec Michał, bratanica Alicja, brat Eugeniusz, bratowa Janina. Wieńce z trumny przeniesione po Mszy św. pod pomnik Niepodległości przed kościołem zostały zabrane przez funkcjonariuszy UB i MO. Do dziś nie odnaleziono szczątków majora.
Dziś Mszą św. w tym samym kościele rozpoczęły się obchody 75 rocznicy śmierci Mariana Bernaciaka "Orlika". - On nie kalkulował, bo gdyby kalkulował, to albo by się schował, albo mógłby zapisać się do II Armii Ludowej. To był człowiek, który kochał swoją Ojczyznę - mówił podczas kazania ks. kan. Stanisław Chodźko, proboszcz ryckiej parafii. Był jednym z nielicznych, którzy zbiegli z transportów sowieckich jadących w stronę Katynia. Nie dał się zabić w sowieckich dołach śmierci. Powrócił do domu. - Już od początku 1940 roku podjął się organizacji konspiracyjnych struktur Związku Walki Zbrojnej na terenie Ryk - mówi Mariusz Pawlak, prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. W 1944 roku został mianowany dowódcą wszystkich oddziałów na terenie Inspektoratu Puławskiego Armii Krajowej. - Wsławił się m.in. uwalnianiem więźniów czy likwidowaniem komunistycznych zagrożeń w obronie narodu polskiego - podkreśla prezes Pawlak.
"Z wewnątrz więzień zaczęły nas dochodzić wiadomości mrożące krew w żyłach. Radkiewicz (minister bezpieczeństwa publicznego) niczym nie ustąpił Himmlerowi, a nawet go prześcignął (...) giną bez śladu ludzie, a gdy się znajdzie ich zwłoki, mają po katyńsku ślad strzału w tył głowy, ręce w tył związane często drutem kolczasty (...). Społeczeństwo stanęło do samoobrony. Powierzyło mi kierownictwo akcją samoobronną. Funkcję tę pełnię z wiarą, ze zbliżam dzień wolności naszej. Dla tej wolności poświęciłem wszystko bez reszty" - pisał w odezwie "Orlik".
24 czerwca 1946 roku poległ w walce z obławą komunistyczną pod Piotrówkiem. - Po latach możemy powiedzieć jak wielką rolę odegrała walka Orlika i jego żołnierzy dla przyszłości naszej Ojczyzny. To "Orlik" pokazuje nam wzorce właściwych postaw. My wszyscy musimy o tym pamiętać, walczyć i dbać o jego dobre imię, o jego właściwą pozycję w historii naszej Ojczyzny i walczyć z wszelkimi przejawami szkalowania - mówił burmistrz Jarosław Żaczek, otwierając koncert patriotyczny. Udział w nim wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, marszałek województwa lubelskiego oraz przedstawiciele wojska, instytucji i organizacji z terenu powiatu ryckiego oraz innych miejsc Polski.
Druga część obchodów rocznicowych zaplanowana jest jutro w Zalesiu,rodzinnej miejscowości majora Mariana Bernaciaka. Weźmie w nich udział prezydent Polski Andrzej Duda, który złoży wieniec pod pomnikiem i posadzi Dąb Pamięci". Początek o 13:30.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
sranie w banie historii fałszowanie z Orlika bohater dobre sobie nawet nie umiał szwabom solidnego lania spuścić ale za to oni jemu już tak i to nieraz .A po roku 1944 cóż żaden bohater żaden żołnierz tylko zwykły bandzior który rabował i mordował każdego nawet dzieci nastolatków czy kobiety w ciąży bo nie jeśli tylko nie odpowiadały jego urojonej wizji Polski a teraz jaki wielki bohater ,jak ktoś nie wieży zapraszam na wycieczkę plenerowa w okolice Puław ,Stężycy ,Ułęża,Ryk Puław tam jeszcze żyją ludzie naoczni świadkowie jego niby bohaterskich czynów i chętnie o tym opowiedzą .Ich opowieści maja się nijak do tej propagandy która lansuje Zaczek oraz miejscowi pseudo Akowcy
Popieram i polecam książkę Żołnierze Niechciani Tadeusz Opieka
Przedrukoeałeś to z trybuny ludu?
Typowa komusza propaganda uznająca AKowców za wrogów narodu, agentów imperializmu itp mająca na celu szkalowanie ich pamięci
kokos widać u ciebie solidnie pranie mózgownicy chłopie zamiast pisać głupoty rusz dupsko w teren i posłuchaj co mówią świadkowie tamtych wydarzeń którzy teraz maja po 70 ,80,90 lat jak się tego słucha to porostu uszy więdną .Opowieść tych ludzi miażdżą to co gada żaczek i ci debile z kola AK.Czemu żaden nie pojedzie w teren nie popyta nie posłucha ludzi ?Ja osobiście zjeździłem teren 4 powiatów i obsłuchałem się opowieści o tych super bohaterach i ich wyczynach wiec nikt mi nie powie ze są to bohaterowie są to zwykli bandyci wykreowani przez pseudo historyków z IPN PIS i durni pseudo Akowców
Osoby po 70, 80, 90 lat, z racji swojego podeszłego wieku same nie wiedzą co mówią. I często to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
zastanawiam się dlaczego ludzie żyjący w czasach "orlika " ,którzy z przez cyt. bandę ucierpieli, stracili bliskich, sąsiadów i znajomych nie protestują, czy to jest podobna obawa jak w odwrotną stronę zaraz po wojnie. Też przeczytałem książkę p. Tadeusza Opieki opartą na faktach , kserokopiach dokumentów IPN, kopi dokumentów z innych państwowych żródeł oraz relacji świadków pt. Żołnierze Niechciani. Z przedstawionych historii wynika że z rozkazu orlika zamordowanych zostało na naszym terenie ponad 500 osób. Opis masakry urządzonej w czasie wesela w Kawęczynie przypomina sceny z filmu Wołyń, kiedy to bandy UPA mordowałi Polaków. Z jakim sumieniem, obecni gloryfikują takich 'bohaterów' dla władzy, pieniędzy czy zemsty. czy nie lepiej "Ciszej nad tą Trumną' . Autor w/w książki mieszka w Dęblinie ,myślę że Twój Glos ma z nim kontakt ,bo jeszcze niedawno pisał w tej gazecie. Polecam szczególnie tym wczoraj w kościele Ryckim i dzisiaj w Zalesiu świętującym. Miasto przy okazji wysprzątane i ulica Królewska zamieciona.
A ja się zastanawiam czy stefan, Przemysław i Marian to jedna i ta sama osoba. Prezentowane przez te 3 osoby poglądy zdają się to potwierdzać. Nie zdziwiłbym się gdyby to nie był sam autor książki.
Drogi Marianie ja pisuje także do twojego głosu tylko pod pseudonimem pseudonimem moim dziełem są takie art jak katastrofy lotnicze itp Tadka Opiekę znam osobiście dlatego ze dość często jestem cichym dostawca materiału dla jego książek .Drogi Kokos chłopie kochany nie każdy dziadek który ma 60,70,80,90 lat plecie bzdury jeśli ci chłopie wydaje ze starzy już nic nie pamiętają i mylą fakty daty to cie rozczaruje oni sypia tak faktami ze naprawdę uszy więdną pamiętają aż za dobrze kto strzelał kto zginał gdzie jest pochowany .A kokos nie zastanowiło cie czemu do tej pory ten słynny IPN NIE kości Orlika? i gwarantuje ci ze jeszcze długo ich nie znajda bo durnie szukają nie tam gdzie powinni
Twoja wypowiedź w dniu ważnego święta dla takiego bohatera, to typowa akcja komunistycznych sił mająca na celu zszarganie jego dobrego imienia. A "prawdy objawione" w książce to pewnie na takich samych "faktach" jak "rewelacje" Grossa, czy innego sprzedawczyka szukającego poklasku i sławy za judaszowe srebrniki. Zwłoki Orlika nie zostały znalezione, tak i jak zwłoki Hubala, bo okupant, czy to niemiecki, czy rosyjski starał się wykorzenić pamięć o bohaterach.
kokos zamiast pisać post Pisowskie wychwalające bandytę komentarze to zalecam po 1 wizytę u dobrego lokalnego historyka jak chcesz mogę cie z jednym umówić na wizytę 2 trzeba się pofatygować do archiwum IPN tam co pisał Opieka jest czarno na białym pięknie opisane są nawet dokumenty podpisane przez samego twego bohatera mówiące kogo kiedy za co niby sprzątnął jeśli te dwie opcje nie pomaga to pomoże albo młotek albo psychiatra innej opcji nie widzę twój przypadek jest skrajnie beznadziejny Myślisz chłopie ze to co pisze to sobie wymyśliłem ? wiesz ile godzin spędziłem w archiwum IPN SETKI wertując i kopiując tysiące stron dokumentów a dokumentów nawet ty nie podważysz ze swoimi urojeniami A SKORO Z orlika TAKIŻ BOHATER to kim jest 17 żołnierzy polskich oraz ponad setka mieszkańców Ryk oraz pobliskich miejscowość jak Dąbia Moszczanka Dęblin itd którzy zginęli pod niemieckim bombami chyba zwykłymi śmieciami bo ich się nie upamiętnianie maja nawet swej tablicy bo o pomniku to nawet nie wspomnę w ich rocznice śmierci nie robi się imprez a Orlik bandzior wytwór fałszu historycznego Pis proszę ma niemalże wszystko .Jak ktoś mi powie ze Orli to bohater to ja polecam wizytę na starym cmentarzu zwanym cholerycznym w Bobrownikach tam jest grób rodziny wyrzniętej przez Orlika chyba w 1944 ich wiek mówi sam za siebie a zęby było zabawniej leza dość blisko tych którzy do nich strzelali
Psy szczekają karawana jedzie dalej.
Nie obrażaj psów tylko się zamknij.
kokos nawet psy maja swój honor i nie gryza byle kogo i czego a ty bronisz jak ciele bez rozumu tego co i tak już długo nie ma racji bytu.Idąc twym torem rozumowania obecnie rządzi Pis i spółka to trzeba by było porostu wyłapać co do joty wszystkich z legitymacjami PIS, Solidarnej ,Porozumienia powysyłać do wiezień zrobić obozy pracy i trzymać a szefom kule w łeb i po cichu do piachu .Za rok dwa zmieni się władza i trzeba by było powtórzyć wyłapywać kolejnych.Wiesz jak to masa ludzi ale ludzi niczemu nie winny oprócz swoich poglądów to niby dlaczego miano by ich zamykać oraz zabijać ?tak dosłownie robił twój super bohater Orlik wiec morał sam sobie dopisz
Skończ szerzyć tą komunistyczną propagandę. Nie masz żadnych dowodów, wręcz w ogóle ich nie zaprezentowałeś, operujesz tylko niedomówieniami i pomówieniami.
Widzisz kokosku dowodow mam.az nadto tylko zastanawia m sie niby po mialbym.ci je udawadniac jak ty bardzo prostego przykladu nawet nie pojoles widac ewidentnie po twych wpisach ze twoj mozg nie przyjmuje.do wiadomosc ze ktos kto.zajmuje sie historia regionu 24 lata juz slyszal wszystko nawet az za duzo Na kazdy temat od ludzi ktorych juz nie ma .Ewidentnie widac co nie podlega dyskusj ze dalsze konwersacje z toba nie maja zadnego merytorycznego.sensu poniewaz ty powtarzasz jak.mantre ze sa to komunistyczne bzdury brednie wiec skoro tak uwazasz to wskaz.mi choc jeden jedyny bohaterski.czyn orlika ktorego nie dam rady podwazyc Bo jak.narazie to.oprocz wyprasowanego mozgu nie masz zupelnie nic za to ja dowodow jego zbrodni mam.az nadto
Wiesz, że istnieje coś takiego jak znaki interpunkcyjne? Jak na razie to żadnych dowodów nie zaprezentowałeś, jedynie miałem okazję zobaczyć Twoje plucie jadem i bezsensowne wywody niczym mowa trawa jakiegoś komunistycznego kacyka.
Zamknijcie swoje japy. Mój dziadek miał od Orlika wyrok śmierci ale na łożu śmierci powiedział iż chyba się pomylił w jego ocenie.
no tak, widac twoj dziadek zwariowal skoro na lozu smierci zamiast sie zegnac z rodzina to bandyte rozgrzesza...NIc dodac nic ujac.....
Może te osoby które posiadają wiedzę podobno udokumętowaną idą pewne faktów na temat Wielkiego Patrioty poprostu się podpiszą z imienia i nazwiska. Bo jak słusznie ktoś zauważył Ci którzy oczerniają to chyba jedna lub dwie osoby. Ktoś napisał żebym spytać 60,70 latków jacy to światkowie jak ich w tamtych latach na świecie nie było. CZEŚĆ I CHWAŁA ORLIKOWI!!!!!!
cześć i chwała takim jak orlik to wtedy jak ocenią to historycy i odsieją plewy od ziarna ,ale dopóki tym zajmują sie politycy i ich decyzje to nigdy nie będzie prawdy bo im potrzebne są głosy więc tzw wyklętych sobie przygarneli w jeden wór dobrych złych bo takiego pokroju politycy jak pis tylko tak potrafią . nieudacznicy
Realista przypomnę ci chłopcze ze obowiązuje RODO wiec personaliami w necie szastanki nie ma .A jeśli chodzi o ludzi którzy maj wiedze o Orliku i jego wyczynach to wystarczy pojechać w teren i popytać .A ty kokos wszystkie wpisy które są przeciw twemu uwielbionemu Orlikowi to komunistyczne banialuki które obrażają jakby największego oprycha w Ryckim powiecie .To może mi chłopcze wyjaśnij bo ja może żem ciemny jak by powód zabicia bez żadnej przyczyny następujących osób Stanisław Rumianek lat 17 zam podebłocie zakatowany w 1944 przez ludzi Orlika marian Smolarczyk zam Dęblin zabity z rozkazu Orlika Jadwiga Solis lat 20 studentka zabita w 1945 z rozkazu Orlika
To już wiadomo kto pisze....
Realista jak.juz chcesz wiedziec facet piszacy jako.stefan to nikt inny jak.autor art do tg.pod pseudonimem marek .Facet jest dobry z histori zekl bym ze w tej okolicy nie ma sobie godnego przeciwnika jego lista osiagniec jest naprawde dluga .Jest tez doskonale znany miejscowym urzednikom .Gosc operuje.na ogromnym obszarze takich pow jak.pulawy garwolin ryki kozienice lubartow lukow wiec trudno by nazwac go oszustem czy tez bajkopisarzem Bo facet zna historie
Komuchy dały głos, może nawet autor książki, bo pewnie się słabo sprzedaje. Jeszcze tylko brakuje tego patola od lgbt, żeby może się dowalił ze Orlik nie walczył za pedalstwo.;)
Widzisz kokosku jak widac po twych wpisach jestes mlodym.smarkiem ktory o histori nie ma bladego pojecia .Jestes jednym.z tych co cale dnie siedza w necie ale cusz z tego skoro nawet nie czytasz kto co pisze tylko obrazasz wpisujacych wszystkich nazywasz komuchami itd wiec dalszy polemika Na temat wyczynow orlika z takim.glabem nie ma dlaszego sensu bo.do twego pustego.lba nic nie dociera .I Na koniec sugeruje wykupic karte do biblioteki I Zaczac czytac literature fachowa a jest jest sporo
Widać, że na detektywa się nie nadajesz. A z jakimi lekturami miałbym się zapoznać towarzyszu? Dziełami Marksa, Lenina i innych?
Kokos Na dziela lenina czy marksa.jestes zbyt glupi by je czytac a ksiazki takie jak zolnierze niechciani czy bandyci z ak zbytnio by obrazily twa wybujala wizje herosow z ak w tym orlika wiec polecam ksiazki jedynych.slusznych historykow propagandystow z ipn DLA ciebie chlopcze w Sam raz
Pisałeś coś o obrażaniu innych, a sam tak rzucasz mięsem, że nikt nie mógłby z Tobą w tej dziedzinie konkurować.
Widzisz chlopcze znam ja faceta ktory pisze pod pseud marek art do tg facet jest dobry I pisze Na podstawie zeznan ludzi ktorych juz dawno nie ma wsrod nas lub tez starych dokumentow chcesz wiez chcesz nie wiez ale spytaj faceta o orlika to co wyluszczy jaki byl.z niego bohater gosc ma I.literature I zeznania ludzi wiec wie duzo czysty.przyklad kto wykopuje Na cmentarzu zabitego ktorego co pochowano cmentarz jest DLA wszystkich tu nie ma podzialu.na poglady czy opcje polityczne a jednak ludzie orlika zbezczescili zwolki zmarlego ktorych po dzis dzien nie znaleziono I to jest wedlug ciebie czym bohaterski?
Zacznij od tego, że przed napisaniem czegokolwiek na tym forum, naucz się używać znaków interpunkcyjnych i nie popełniać błędów gramatycznych, bo nie da się tego czytać. Inaczej dojdzie do tego, że po prostu będziesz w dalszym ciągu się ośmieszał. Cóż w dalszym ciągu twierdzę, że detektyw z Ciebie byłby marny. Skąd wziąłeś te historie, masz na to jakieś dowody?
Kokos nie ma czasu Na zabawe w interpunkcje a jak nie wiezysz ze ludzie orlika wykopali.zmarlego Na cmentarzu to poczytaj ksiazke zolnierze niechciani tam jest wszystko Ladnie opisane kto do kogo strzelal itd itd lub zloz wizyte w archiwum ipn tylko ze z tym akurat bedziesz miec klopot Bo musisz miec list polecajacy by tam sie dostac wiec pozostaje ci ksiazka ktora jest lustrzanym odbiciem tego co ma ipn jak ja kupic nie wiem lecz droga to ona nie byla ale warta przeczytania
Jest czas na wszystko. Ciekawy jestem czy w pismach do urzędów też nie masz na to czasu? Nie kompromituj się jeszcze bardziej. Jakby tak było naprawdę jak piszesz, to już dawno by to było na porządku dziennym, a nie jakieś chłopki roztropki wypisywałyby jakieś brednie na ten temat.
słuchaj no kokos nie mam czasu na przekonywanie cie ze to co pisze miało miejsce naprawdę .Kup i przeczytaj takie książki jak ŻOŁNIERZE NIECHCIANI oraz BANDYCI Z AK .tam jest wszystko opisane dość dokładnie i nie są to jakieś banialuki tyko na podstawie zeznań świadków i zachowanych dokumentów.
Po samym opisie pierwszej książki widać, że to jest o wybielaniu komuchów i krytyce AK. Cóż chyba autorowi i Tobie bliżej jest do takich postaci jak Różański, Brystygierowa, Michnik, Wolińska i innych katów, prlowskich aparatczyków, którzy zajmowali się maltretowaniem żołnierzy podziemia w ubeckich kazamatach czy mordowniach i skazywaniu ich na wyroki wieloletniego więzienia lub kary śmierci.
oj kokos kokos do ciebie to nic a nic nie dociera widzisz wielu z tzw wyklętych ub zrobiło wilcza przysługę dając im kulkę w łeb bo inaczej miejscowi by ich zatłukli za swe rabunki morderstwa .Czemu ub tak łatwo mogło wyłapać tzw wyklętych bo ludzie chcieli żyć spokojnie a ci mordowali rabowali gwałcili wiec silą rzeczy ludzie mając dość skarżyli się na tzw wyklętych a bezpieka ich wyłapywała Wieś po roku 1944 przestała już chronić leśnych i ich żywic odsunęła się od nich .Oni myśleli ze zachód wywoła 3 wojnę lecz były to ich tylko chore urojenia nic więcej
Chyba Ty masz chore urojenia i uprawiasz dalej to swoje bajkopisarstwo. Ale cóż czym skorupka za młodu nasiąknie... Jak Cię tak wychowano na tych opowieściach, to teraz,dalej szerzysz tą komunistyczną propagandę.
No I widzisz kokos jestes tak nasiakniety propaganda o swietosci wykletych ze wszystko co tylko ujawnia.zbrodnie twych ukochanych wykletych ty uwazasz za. Komunistyczna.propagande ale skoro tak to jest do archiwum ipn I poczytaj dokumenty ktore tylko potwierdza to co juz ci napisalem .W tym co juz pisalem.nie ma zadnej propagandy tylko czysta historia .A skoro tak to jakis czas temu w bazanowie chciano.w kosciele.umiescic tablice upamietniajaca 3 czy 4 twych wykletych I co ak musialo obejsc sie smakiem Bo Na 1700 mieszkancow tylko 20 bylo za reszta byla Na nie czemu a temu ze ludzie az za dobrze pamietaja co ci bohaterowie wyczyniali np zabili 6, dawnych zolnierzy bch w lendzie czemu Bo odmowili strzelania do polakow jak Na ironie sami we wsi tez sprzatneli 2 niczemu nie winne osoby wiec gdyby nie bezpieka I ich wilczy.bilet wisieli.by Na najblizszym.drzewie .Jestes zbyt zafascynowany I zbyt oglupialy przez ta propagande nie rozrozniasz prawdy od bzdury
Jak już pisałem najpierw naucz się poprawnie pisać, bo tego nie da się czytać. Wracając do Twojego poprzedniego posta, to wyklęci nie liczyli na zachód, ponieważ to zachód w Jałcie wydał Polskę w łapy Stalina. A wyklęci wpadali, bo jacyś kapusie na nich donosili za korzyści materialne albo mieli kreta w własnych oddziałach. A tacy Ci Twoi dobrotliwi ubecy byli, że zabijali członków rodziny wyklętych, jednemu zabili żonę w ciąży, nie pamiętam kto to był, ale poszukam.
kokos skoro tzw wykleci byli super to poproszę o dowody?
sranie w banie historii fałszowanie z Orlika bohater dobre sobie nawet nie umiał szwabom solidnego lania spuścić ale za to oni jemu już tak i to nieraz .A po roku 1944 cóż żaden bohater żaden żołnierz tylko zwykły bandzior który rabował i mordował każdego nawet dzieci nastolatków czy kobiety w ciąży bo nie jeśli tylko nie odpowiadały jego urojonej wizji Polski a teraz jaki wielki bohater ,jak ktoś nie wieży zapraszam na wycieczkę plenerowa w okolice Puław ,Stężycy ,Ułęża,Ryk Puław tam jeszcze żyją ludzie naoczni świadkowie jego niby bohaterskich czynów i chętnie o tym opowiedzą .Ich opowieści maja się nijak do tej propagandy która lansuje Zaczek oraz miejscowi pseudo Akowcy
Popieram i polecam książkę Żołnierze Niechciani Tadeusz Opieka
Przedrukoeałeś to z trybuny ludu?