Dzisiaj Polska wspomina żołnierzy z antykomunistycznego podziemia
W Rykach uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy poległych w walce o niepodległa Polskę po zakończeniu II wojny światowej. Mszy przewodniczył ks. Dariusz Stańczyk, na co dzień pracujący w Tobolsku na Syberii. - Zebraliśmy się dzisiaj w kościele, aby pochylić czoła przed Żołnierzami Niezłomnymi - mówił ksiądz Dariusz rozpoczynając eucharystię. - Dziś w sposób szczególny polecajmy, aby ta bohaterska krew Niezłomnych Żołnierzy odradzała serca szczególnie młodych ludzi, ducha polskości, wierności, niezłomności - podkreślił ks. Stańczyk. Udział we mszy wzięły poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach im. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Rykach.
Po mszy uczestnicy przeszli do sali kina Renesans, gdzie Miejsko Gminne Centrum Kultury przygotowało krótki program artystyczny. Na koniec uczestnicy mogli obejrzeć film dokumentalny "Śladami majora Mariana Bernaciaka Orlika".
- Czcimy pamięć żołnierzy niezłomnych, prawdziwych Polaków, bohaterów, którzy po zakończeniu okupacji nie złożyli broni, ale walczyli dalej o wolną Polskę - przemawiał Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Po wojnie ponad milion młodych Polaków przewinęło się przez więzienia, areszty, obozy pracy. 250 tysięcy zostało skazanych w politycznych wyrokach, a 50 tysięcy zginęło w walce lub zostało zamordowanych.
Nie zawsze można było czcić niezłomnych. - Przez lata ukrywano pamięć o nich. Zakazywano mówić o nich prawdę - mówi Mariusz Pawlak, prezes ŚZŻAK Koło w Rykach.
- Ogromna praca przed nami, chociaż minęło wiele lat, to propaganda komunistyczna wciąż żyje i poprzez swoich sług, bruka imię prawdziwych Polaków, bohaterów również tych wywodzących się z naszej ziemi - mówił Jarosław Żaczek.
W tym roku planowane są jeszcze kolejne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię na 16 maja przesunięto Bieg Tropem Wilczym. Z kolei na czerwiec planowane jest w Zalesiu - miejscu urodzin Mariana Bernaciaka "Orlika" posadzenie Dębu "Orlika". Udział w uroczystości zapowiedziała Pierwsza Dama, a niewykluczone, że do Zalesia przyjedzie również prezydent Andrzej Duda.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych MGCK w Rykach przygotowało również wystawę dokumentalną "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-56". Wystawę udostępnił Instytut pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Można ją oglądać w dni robocze w Izbie Pamięci "Orlika" w godzinach pracy MGCK.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
to "nawracajcie się" na fot to chyba dla samych siebie sobie wystawili czarnuchy, tak nawracajcie się z tej złej drogi , chciwości materialnej (ziemia ,opłaty dla ludu), dotykania dzieci , balety i życie z kobitami
To raczej tyczy się ludzi Twojego pokroju, którzy zaślepieni nienawiścią staczają się na dno.
ja swoich dzieci nie puszczam do nich na religie itp imprezy jak pielgrzymki ,chóry ,wiec ja spokojny , nie są macane itd to Ty ryzykujesz
Nie posyłasz też dzieci na basen, siłownię, wycieczki szkolne? A może posyłasz bo zagrożenie widzisz tylko w klerze.
@Wąski Kierownik basenu czy dyrektor szkoły nie ma interesu w tym, żeby tuszować przestępstwa swoich pracowników. W przeciwieństwie do hierarchii kościelnej, która zrobi wszystko, żeby nie było głośno o przestępstwach kleru.
bo tylko w klerze są takie zboczki na potęge gdzie instytucja ma w programie inne morale niż macania
Normalny człowiek jak by skrzywdził dziecko idzie siedzieć A czarny jest przenoszony ukrywany nietykalny i śmieje się z ofiar . Więc zamknijcie swoje mordy obrońcy czarnych zbokow.
Nie wycieraj sobie mną swojej gęby. To w kwestii mordy. A w kwestii więzienia za pedofilię, to unikają jej także osoby stanu świeckiego, jeżeli mają odpowiednio dobrego papugę albo koneksje. Także nie generalizuj, że tylko księża unikają odpowiedzialności. I na pewno nie wszyscy z nich popełniają czyny niezgodne z prawem. I więcej szacunku odnośnie księży, bo obrażasz także i tego, który Cię ochrzcił.
KOKOS Dopóki kler katolicki nie odczepi się raz na zawsze od polityki i świeckiego państwa, nie przestanie współpracować z politycznymi psychopatami (Kaja Godek) i nie zostanie rozliczony za przestępstwa pedofilskie, dopóty nie będzie miał za grosz szacunku u myślących ludzi.
Ile Ty masz ksyw na tym portalu? Bo jak na razie naliczyłem 3, chyba, że się ukrywasz pod innymi, możliwe, że nawet innej płci znając te wasze lewackie zapędy.;) Psychopatami są ludzie, którzy usiłują wmówić innym, że jest 77 płci, próbują mieszać małym dzieciom w głowie nt ich seksualności, bronią jakiegoś śp. ćpuna i przestępcy, bredzą coś o supremacji białych itp itd... A Ty się odczep od Kościoła katolickiego i zacznij atakować np islamistów, Żydów. Boisz się, że Cię zetną albo wsadzą do pierdla za antysemityzm? A na katolika łatwiej, bo nikt cię nie wsadzi?
KOKOS Głupota nie ma swojej wiary. Fundamentalizm religijny zawsze prowadzi do wojen. Reszta Twojego bełkotu nawet nie wymaga komentarza.
Przekonanie o byciu wyższym ponad innych, posiadaniu większej ilości praw, zawsze prowadzi do nieszczęścia. Bełkot partyjny lub nowomowa była zawsze waszą bronią komuchu.
KOKOS Przekonanie o byciu wyższym ponad innych toż to odwieczna postawa kleru katolickiego.
precz z klerem i ich akcesoriami ze szkół , biur ,urzędów i wara od imprez politycznych i państwowych , mają swoje zamki i tam niech razem ze swoją wiarą czyli ludżmi uprawiają modły
@iacobus Jak na razie to wyższości nad innymi domaga się lewactwo, które chce urządzić świat na wzór ZSRR, bez Boga, rodziny, wartości moralnych. @profesor Co to są akcesoria kleru? W takim razie także precz z pseudoedukacją seksualną ze szkół i mieszaniem małym dzieciom w głowach. Co ma kler do urzędów, biur? Co to są imprezy polityczne i państwowe?
KOKOS Jakie "wartości moralne" masz na myśli? Twoje wyzywanie ludzi od "komuchów", "pedalstwa", "lewactwa" itd. czy kościelne alianse z rządem i psychopatami takimi jak Kaja Godek???
@iacobus Określam, rzeczy po imieniu, takie jakimi są naprawdę, a nie ubrane w politpoprawną nowomowę partyjną. W jakim zakresie występują te kościelne alianse z rządem? Dlaczego uważasz, że Kaja Godek jest psychopatką? Bo walczy o życie dzieci nienarodzonych, których obrona jest solą w oku międzynarodówce lewackiej chcącej stworzyć człowieka bez żadnych zasad, skrupułów, pozbawionego empatii, wyznającego tylko wartości promowane przez państwo?
KOKOS Alians kleru katolickiego z PiS-owskim rządem: https://www.youtube.com/watch?v=D9_4CliGgsk
KOKOS Kaja Godek chce zmusić kobiety do rodzenia po gwałcie. To jest sadyzm i psychopatia.
Od kiedy to Rydzyk reprezentuje Kościół katolicki w Polsce? On jest w jakimś zakonie czy coś w tym stylu. Zresztą Kościół w Polsce wielokrotnie odcinał się od jego osoby.
KOKOS Gdzie masz to oficjalne odcięcie KK od Rydzyka??? Tak się odcinał, że Rydzyk od dekad pierze ludziom mózgi pod hasłem "katolicki głos w Twoim domu" i włos mu z głowy nie spadł. Nie wspomnę o rzeszach biskupów regularnie zapraszanych do Torunia.
Kokos ty chyba w innym kraju żyjesz??/
https://www.youtube.com/watch?v=hzX9CtCINvY
KOKOS Uwaga, można zwymiotować: https://www.youtube.com/watch?v=Xd-PtuLbmVE
I znowu manipulacje. Przecież pod tym pierwszym filmikiem na youtube jest napisane, że to była pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, tak więc znowu to Rydzyk, a nie Kościół katolicki. A drugi to rocznica śmierci matki Kaczyńskiego. To on nie może być w kościele podczas mszy za jego matkę? To kto ma tam być? Mietek spod budki z piwem? Jak zwykle ataki bez poparcia rzetelnymi argumentami. Tylko na tyle was stać?
KOKOS Rydzyk nie jest duchownym katolickim, a Kaczyński tylko poszedł się pomodlić za matkę... Jak czytam takie rzeczy, to zaczynam wierzyć, że twardogłowi obrońcy kleru w cudowny sposób ślepną i głuchną, gdy księża robią największe świństwa.
A gdzie napisałem, że Rydzyk nie jest księdzem katolickim? A co tam innego robił Kaczyński? A o niszczeniu Kościoła i narodu powiedział akurat prawdę. Fakt może trochę politykował nt rządów PO, Amber Gold itp
KOKOS Pod płaszczem żarliwej wiary Rydzyk uprawia biznes, a Kaczyński politykę nienawiści, kłamstw, insynuacji, szczucia na przeciwników i dzielenia społeczeństwa. Kaczyński jest chyba obrzydliwszy, bo używa do tego trupa brata i matki, ale obaj czynią to w murach kościołów i za zgodą hierarchii kościelnej. Nadal nie rozumiesz? Gdzie masz tu Boga?
Rydzyk podlega władzom tego swojego zakonu. A co do Kaczyńskiego to raptem powiedział dwa zdania nt byłej władzy, to mnie nie rozśmieszaj nt tego szczucia. I za jaką zgodą hierarchii kościelnej? To rodzina zmarłej potrzebuje zgody hierarchii kościelnej żeby przemawiać na mszy ku jej pamięci? Na głowę upadłeś? Co najwyżej potrzebuje zgody proboszcza. A na razie szczuciem i dzieleniem społeczeństwa zajmuje się lewactwo, które próbuje wprowadzać swoje porządki rodem z ZSRR.
KOOS No cóż, skoro jesteś ślepy i głuchy na fakty, które powyżej przytoczyłem, to Twój problem. Tylko nie dziw się, że ludzie brzydzą się instytucji, która nabożnie poucza i moralizuje, a sama stawia się ponad prawem, nie szanuje świeckości naszego państwa zapisanej w Konstytucji RP, miesza modlitwę z polityką i przeplata tyradami nienawiści, promuje fundamentalistów i chroni pedofilów.
Gdzie w Konstytucji zapisane jest, że Polska jest państwem świeckim? Nadal nie wyjaśniłeś mi kto to jest fundamentalista, tylko usiłujesz nieudolnie powiązać to z działalnością Kai Godek, żeby mieć usprawiedliwienie dla czynów ludzi obrażających uczucia religijne, promujesz fizyczne samosądy.
w konstytucji nie ma zapisu państwo świeckie dosłownie ,ale władza ma być neutralna itd tak jak prezydencik też ma wszystko robić aby takim być , precz z czarnymi sukniami z polityki i samorządów i jak najmniej takich polityków jak pis i spółka co mają świętości na wiecach a rządząc nienawiść w krajowej polityce a także i lokalnych rządach
Skoro nie ma napisane dosłownie, to znaczy że Polska nie jest państwem świeckim, tylko w większości wyznania katolickiego. W jakim zakresie władza ma być neutralna i gdzie to jest zapisane? Czy to kolejne niepisane prawo lewactwa? Co wy jeszcze wymyślicie, żeby obrzydzić ludziom chrześcijaństwo?
Zaraz od tych lewaków się zesram
KOKOS Świeckość rozumiana jako następstwo oddzielenia państwa od religii wynika z art. 25 ust. 2 Konstytucj RP: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym." Występy Morawieckiego na Jasnej Górze, pielgrzymki PiS-owskiego rządu do Rydzyka, czy przemówienia polityczne Kaczyńskiego w kościele są jednym z wielu przejawów łamania Konstytucji przez PiS-owski rząd. Kler katolicki mu w tym zaciekle pomaga.
W jaki sposób PIS łamie Konstytucję w tym zakresie? Bo ja nie dostrzegam w tym nic nagannego. I nie manipuluj znowu, bo po raz kolejny przekręcasz fakty, PIS trzyma z Rydzykiem, a nie Kościołem katolickim, pielgrzymka na Jasną Górę była ze strony Rydzyka, a Kaczyński przemawiał na mszy ku pamięci jego matki. Nie powinien politykować o poprzedniej opcji, a poza tym nie mam mu nic do zarzucenia.
to "nawracajcie się" na fot to chyba dla samych siebie sobie wystawili czarnuchy, tak nawracajcie się z tej złej drogi , chciwości materialnej (ziemia ,opłaty dla ludu), dotykania dzieci , balety i życie z kobitami
To raczej tyczy się ludzi Twojego pokroju, którzy zaślepieni nienawiścią staczają się na dno.
ja swoich dzieci nie puszczam do nich na religie itp imprezy jak pielgrzymki ,chóry ,wiec ja spokojny , nie są macane itd to Ty ryzykujesz