Reklama

Ryki pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Dzisiaj Polska wspomina żołnierzy z antykomunistycznego podziemia

W Rykach uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy poległych w walce o niepodległa Polskę po zakończeniu II wojny światowej. Mszy przewodniczył ks. Dariusz Stańczyk, na co dzień pracujący w Tobolsku na Syberii. - Zebraliśmy się dzisiaj w kościele, aby pochylić czoła przed Żołnierzami Niezłomnymi - mówił ksiądz Dariusz rozpoczynając eucharystię. - Dziś w sposób szczególny polecajmy, aby ta bohaterska krew Niezłomnych Żołnierzy odradzała serca szczególnie młodych ludzi, ducha polskości, wierności, niezłomności - podkreślił ks. Stańczyk. Udział we mszy wzięły poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach im. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Rykach.

Po mszy uczestnicy przeszli do sali kina Renesans, gdzie Miejsko Gminne Centrum Kultury przygotowało krótki program artystyczny. Na koniec uczestnicy mogli obejrzeć film dokumentalny "Śladami majora Mariana Bernaciaka Orlika". 

Reklama

- Czcimy pamięć żołnierzy niezłomnych, prawdziwych Polaków, bohaterów, którzy po zakończeniu okupacji nie złożyli broni, ale walczyli dalej o wolną Polskę - przemawiał Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk. Po wojnie ponad milion młodych Polaków przewinęło się przez więzienia, areszty, obozy pracy. 250 tysięcy zostało skazanych w politycznych wyrokach, a 50 tysięcy zginęło w walce lub zostało zamordowanych.

Nie zawsze można było czcić niezłomnych. - Przez lata ukrywano pamięć o nich. Zakazywano mówić o nich prawdę - mówi Mariusz Pawlak, prezes ŚZŻAK Koło w Rykach.

Reklama

- Ogromna praca przed nami, chociaż minęło wiele lat, to propaganda komunistyczna wciąż żyje i poprzez swoich sług, bruka imię prawdziwych Polaków, bohaterów również tych wywodzących się z naszej ziemi - mówił Jarosław Żaczek.

W tym roku planowane są jeszcze kolejne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię na 16 maja przesunięto Bieg Tropem Wilczym. Z kolei na czerwiec planowane jest w Zalesiu - miejscu urodzin Mariana Bernaciaka "Orlika" posadzenie Dębu "Orlika". Udział w uroczystości zapowiedziała Pierwsza Dama, a niewykluczone, że do Zalesia przyjedzie również prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych MGCK w Rykach przygotowało również wystawę dokumentalną "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-56". Wystawę udostępnił Instytut pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Można ją oglądać w dni robocze w Izbie Pamięci "Orlika" w godzinach pracy MGCK.

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    stefanek - niezalogowany 2021-03-01 14:14:03

    to "nawracajcie się" na fot to chyba dla samych siebie sobie wystawili czarnuchy, tak nawracajcie się z tej złej drogi , chciwości materialnej (ziemia ,opłaty dla ludu), dotykania dzieci , balety i życie z kobitami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • kokos - niezalogowany 2021-03-02 08:48:04

    To raczej tyczy się ludzi Twojego pokroju, którzy zaślepieni nienawiścią staczają się na dno.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    stefanek - niezalogowany 2021-03-02 10:35:44

    ja swoich dzieci nie puszczam do nich na religie itp imprezy jak pielgrzymki ,chóry ,wiec ja spokojny , nie są macane itd to Ty ryzykujesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości