W Kłoczewie odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych polskich oficerów i elity. Mieszkańcy, samorządowcy i uczniowie oddali hołd, a w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowano film i wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie było częścią kampanii społeczno-edukacyjnej "Pamiętam Katyń 1940".
W Kłoczewie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy, przedstawiciele samorządu oraz uczniowie oddali hołd zamordowanym polskim oficerom i przedstawicielom elit.
Spotkanie zaczęło się przy Pomniku Niepodległości „Gloria Victis” w Kłoczewie, gdzie wspólnie odśpiewano hymn państwowy, a potem głos zabrał wójt gminy Kłoczew, Zenon Stefanowski. Przypomniał, że dramat polskich elit nie zakończył się w Katyniu, trwał także w powojennej Polsce. W swoim wystąpieniu wskazał na Powązki oraz tzw. „Łączkę” jako miejsca szczególnie związane z tym doświadczeniem.
Modlitwę w intencji pomordowanych poprowadził ksiądz kanonik doktor Piotr Paćkowski, proboszcz parafii w Kłoczewie.
Po części modlitewnej delegacje samorządu gminy oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Później, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie, uczestnicy obejrzeli film dokumentalny „Katyń – historia wciąż żywa”. Zaprezentowano też wystawę z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, która przyciągneła uwagę wielu osób.
W ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940” rozdano pamiątkowe przypinki - repliki guzika z munduru wojskowego. Mają one przypominać o ofiarach zbrodni katyńskiej i być wyrazem sprzeciwu wobec fałszowania historii.
Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Katyńskie, Instytut Pileckiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze