Po półrocznej przerwie spowodowanej koronawirusem w ryckim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko trzem byłym policjantom, którzy mieli znęcać się nad zatrzymanym 70-letnim mieszkańcem gminy Ułęż. Sąd postanowił nie odraczać rozprawy i przeprowadzić ją pod nieobecność dwóch oskarżonych: Tomasza K. i Zenona W.
Kolejnym świadkiem, którego wysłuchał sąd był prawnik Michał Żłobecki, który z ramienia Zespołu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich był odpowiedzialny za przeprowadzenie wizytacji w Komendzie Powiatowej Policji w Rykach w sierpniu 2018 roku. Jego zeznania potwierdziły to, co do tej pory mówili inni świadkowie zeznający w procesie oraz poszkodowany.
- To była pierwsza taka sytuacja w 10-letniej historii działania Zespołu KMPT, abyśmy mieli styczność z osobą, która została poddana przemocy, torturom na chwilę przed naszą wizytacją - zeznawał przed sądem Żłobecki.
Prokuratura oskarżyła Tomasza K., byłego zastępcę komendanta powiatowego i Pawła B., policjanta wydziału kryminalnego o przekroczenie uprawień oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 70-letnim mieszkańcem gm. Ułęż. Na ławie oskarżonych zasiadł również Zenon W., który miał obserwować znęcanie się nad zatrzymanym i jako policjant nie zapobiegł temu. Cała trójka nie przyznaje się do winy. Nie są już policjantami. Tomasz K. i Paweł B. przed skierowaniem aktu oskarżenia do sądu odeszli na policyjną emeryturę, a Zenon W. rozpoczął karierę wojskową.
Przeczytaj co mówił przed sądem Michał Żłobecki. Jego zeznania w aktualnym wydaniu "Twojego Głosu" (nr 33/2020)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Trzech pajacy którzy znęcał się nad 70 latkiem. Cwaniaki do młodszych nie wyskoczy bo się boją. Zresztą w rykach nie ma policji . Przestępcy mają tu raj
Ten cały Kuliga i ten Zenon to dwa śmiecie i jeszcze trzeba płacić podatki na takich zjebów????
Trzech pajacy którzy znęcał się nad 70 latkiem. Cwaniaki do młodszych nie wyskoczy bo się boją. Zresztą w rykach nie ma policji . Przestępcy mają tu raj
Ten cały Kuliga i ten Zenon to dwa śmiecie i jeszcze trzeba płacić podatki na takich zjebów????