Reklama

Jego oddziały likwidowały funkcjonariuszy i konfidentów UB

08/03/2016 23:00
Mjr Marian Bernaciak "Orlik" urodził się 6 marca 1917 r. w Zalesiu. Uczestnik wojny obronnej 1939. We Włodzimierzu Wołyńskim dostał się do niewoli sowieckiej. W październiku uciekł z transportu do łagrów. W konspiracji od jesieni 1939. Od 1940 r. komendant rejonu Ryki-Ułęż ZWZ-AK, od grudnia 1943 dowódca oddziału leśnego w podobwodzie Dęblin-Ryki. Do lipca 1944 wykonał wiele akcji przeciwko Niemcom, komunistom i pospolitym bandytom. W sierpniu 1944 ruszył na pomoc walczącej Warszawie. Po wkroczeniu armii sowieckiej pozostał w konspiracji. Od jesieni 1944 dowódca wszystkich oddziałów partyzanckich na terenie inspektoratu puławskiego. Ze swoim oddziałem m.in. 13 kwietnia rozbił grupę KBW-UB w Woli Zadybskiej, 16 kwietnia rozbił placówki komunistyczne w Adamowie, 24 kwietnia rozbił PUBP w Puławach zwany "Katyniem Puławskim", 1 maja opanował Kock. 17-19 maja rozbił posterunki MO w Baranowie, Żyrzynie, Końskowoli, Gołębiu. 24 maja stoczył zwycięską bitwę z NKWD i UB w Lesie Stockim, 14 czerwca rozbił gminny UB w Żelechowie, 26 lipca pod Bąkowcem uwolnił więźniów praskiego "Toledo" wiezionych pociągiem do Wronek, w nocy z 16 na 17 listopada 1945 zaatakował kwatery UB, KBW i NKWD  na stacji kolejowej w Dęblinie. 5 lutego 1946 rozbił oddział KBW w Czernicu.

24 czerwca 1946 "Orlik" wracał z ochroną osobistą pod dowództwem Leona Jankowskiego "Obarka" z odprawy dowództwa WiN na stacji kolejowej w Życzynie. Zatrzymali się w Piotrówku k. Trojanowa, żeby podkuć konia. Sołtys Jan Maraszek, konfident UB, wysłał syna Lucjana z doniesieniem do Jerzego Dudkiewicza, funkcjonariusza PUBP w Garwolinie. W nierównej walce z komunistyczną obławą najpierw poległ "Obarek". Osaczony "Orlik" prawdopodobnie popełnił samobójstwo.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości