Reklama

90 lat temu powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesiu

26/04/2016 23:00
W zarządzie znaleźli się jeszcze: Józef Bieńczyk (naczelnik), Piotr Mulka - kierownik szkoły (sekretarz), Zygmunt Bernaciak (skarbnik) oraz Józef Kalbarczyk, Szczęsny Chaciewicz (gospodarz).

Pierwszym sprzętem na wyposażeniu jednostki była zakupiona pompa ręczna. - Można ją oglądać do dziś. Jako eksponat zawisła na ścianie strażnicy - mówi obecny prezes Paweł Piecyk. Na początku sprzęt przechowywano na posesji Jakuba Kalbarczyka - strażaka woźnicy (wtedy do pożarów wyjeżdżano zaprzęgiem konnym).

Dwa lata od założenia jednostki w czynie społecznym zbudowano drewnianą remizę. Służyła ochotnikom przez 62 lata. - Ze względu na stan techniczny i złe usytuowanie, zarząd podjął decyzję o jej rozbiórce - mówi Waldemar Walasek, który funkcję prezesa pełnił od 1986 do 2016 roku.

W 1956 roku OSP otrzymała od straży państwowej w Rykach pierwszą, nowa motopompę spalinową. Pierwszy samochód na wyposażeniu jednostki pojawił się dopiero w 2000 roku. Był to Żuk przekazany przez rycką komendę. W tym samym roku ruszyły prace związane z rozbudową świetlicy.  - Wartość prac wyniosła ponad 220 tys. zł. Z tego ok. 70 tys. "dołożył" Urząd Miejski w Rykach - mówi Walasek.

W 2001 roku nastąpiło notarialne uwłaszczenie strażnicy. - Obecnie nasza jednostka bierze czynny udział w akcjach ratowniczych i szkoleniowych. Co roku startujemy w zawodach pożarniczych - wylicza Paweł Piecyk.

OSP w Zalesiu liczy 42 druhów.

 

Honorowy strażak

Do dziś żyje jeden z pierwszych strażaków ochotników w Zalesiu. Jan Szlendak przez 60 lat był skarbnikiem tutejszej OSP.

Wielka Gala

Już w najbliższą niedzielę (1 maja) odbędą się uroczystości z okazji 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu. Obchody rozpoczną się mszą św. godz. o 12 odprawioną przed remizą. Następnie zostanie nadany i odznaczony Złotym Krzyżem sztandar dla jednostki.

Obecny zarząd

Paweł Piecyk - prezes, Adam Kalbarczyk - naczelnik, Jacek Buczek - z-ca naczelnika, Jarosław Szlendak - sekretarz, Łukasz Bielecki - skarbnik, Małgorzata Gral - gospodarz.

Dotychczasowe władze

Prezesi: Julian Skorupka, Józef Kalbarczyk, Henryk Szlendak, Waldemar Walasek.

Naczelnicy: Józef Bieńczyk, Tadeusz Skorupka, Stanisław Piątek, Stefan Szlendak, Władysław Sobolewski, Kazimierz Kalbarczyk, Jan Łukasiak, Tadeusz Piecyk, Franciszek Dylak, Kazimierz Łukasiak.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo TwojGlos




Reklama
Najnowsze wiadomości